В периода 10.08.2024-16.08.2024г. шестима представители от ПГЧЕ „Васил Левски“ Бургас реализираха дейности във Финландия по програма ЕРАЗЪМ + (ключова дейност К1). Това донесе много положителни емоции и дълготрайни партньорства за участващите организации, съобщиха от пресцентъра на бургаската гимназия.
Директорът на училището Весела Иванова и петима учители от колектива участваха в структуриран курс на тема: „STEAM базирани подходи за по-практично ориентирано образование“. Курсът е основна дейност дейност в рамките на мобилност по проектно предложение, притежаващо "Еразъм" акредитация в сектор "Училищно образование", Курсът „STEAM базирани подходи за по-практично ориентирано образование“ е предназначен за образователни специалисти, които искат да работят ефективно с ученици, повишавайки тяхната мотивация, чрез интегриране на игровия модел в учебния процес.
По време на курса директорът на гимназията Иванова, зам.-директорът Деница Азманова, учителят по биология и химия Десислава Стайкова-Маринова, по философия Силвия Чалъкова, както и преподавателите по английски език Добринка Георгиева и Маринела Иванова научиха повече за STE(A)M методи за преподаване, Проектно-базирано обучение; Проблемно-базирано обучение; Обучение чрез проучване; Критично мислене. Учителите се запознаха с ИКТ инструменти за управление на класа и разпределение на учениците по групи (Mentimeter, приложението PhET). Работиха с програмите: Picker wheel, Padlet, Nearpod (безопасна среда за провеждане на експерименти) и др.
Изключително интересно беше посещението на Ruusutorppa school, както и дискусиите с преподавателката по български език Красимира Георгиева-Иванова, която представи образователната система във Финландия. Докоснахме се до основни правила във финландската образователна система: „Всяко дете е важно!“, „Никое дете да не оставяме без внимание“, „Всяко дете има право на качествен урок и качествено преподаване“. Почерпихме полезен опит от Финландия – земя, която учи и която е приела образованието като национална ценност, за да бъде поддържан високият стандарт на живот и професионалната реализация у всеки човек.
Партньорите от T-oopi OY- бяха представени от Красимира Георгиева, която връчи сертификатите за участие в края на курса и обсъди с участниците бъдещото сътрудничество между организациите.
Интерес предизвика и посещението в научния център Heureka, който по интерактивен начин успява да представи на посетителите запленяващия свят на науката и организира часовете на финландските ученици по разнообразен и интересен начин като изгражда и развива важни умения у съвременните млади хора, които са изключително търсени в днешния дигитален век.
След успешното и полезно обучение педагозите постигнаха следните компетентности:
- Професионални: прилагане на STE(A)M подхода в училище, дефиниране и решаване на проблеми, развиване на критичното мислене у учениците, създаване на хипотези;
- Езикови: повишаване нивото на владеене на английски език, вследствие на активната употреба на специфична терминология по време на обучението и неформалната комуникация;
- Дигитални: работа с приложения/програми/инструменти за проектиране на уроци, видеоуроци, тестове, домашни задания, онлайн платформи за игри и други, спомагащи за пречупване на мирогледа на учениците, относно учебния процес и предизвиквайки интереса им; работа с различни ИКТ инструменти;
- Комуникационни: общуване с останалите участници в обучението, активност, инициативност, работа в екип, логическо мислене, толерантност.
За новата учебна 2024/2025 година преподавателите от гимназията ще:
- презентират пред педагогическата колегия на ПГЧЕ движението на идеи, преноса на най-добрите практики и експертен опит, стимулиране на иновации и дейности за преодоляване на различията в знанията, уменията и компетентностите на учениците.
- организират конференции, изнесени педагогически практики, работни срещи, семинари, открити уроци, насочени към споделяне, разясняване и популяризиране на добри практики в интерактивното пространство за използване на съвременните дигитални технологии.
Поканени са всички, които имат интерес към материята и желаят да развиват едно модерно образование.