Бивши миньори са част от екипа, който ще ремонтира резервоара на пречиствателната станция „Ясна поляна“. Ремонтът започва от понеделник, а работата е изключително сложна и опасна.
„За първи път се прави подобен ремонт в България. В резервоара ще влизат точно определени и инструктирани екипи. Всеки ден ще се инструктират. 50% от хората са били миньори и знаят как се работи в тежки подземни условия, защото работата ще е именно това. Смятаме, че ще се справим, защото и монтажниците са много добри. Работили са и в по-тежки условия“, коментира пред Gramofona.com инж. Костадин Тотев от фирмата-изпълнител „Артстрой“.
Самият инж. Тотев призна, че е останал доста изненадан когато е видял резервоара на пречиствателната станция, защото той не е направен като типичните резервоари, които са разделени на няколко клетки.
„Аз съм ВиК инженер, но за първи път виждам това съоръжение, което е без отделни клетки. То е едно огромно, 80 метра, без никакви подпори, държи се само на едни колони.“
Вече е изградена стълбищната клетка, с която работниците ще се спускат и ще излизат от резервоара. Реално те ще трябва да укрепят тавана, защото той вече е разцепен, а върху него са разположени филтрите на пречиствателната станция.
„Ясна поляна“ снабдява с вода общините Приморско, Царево, Созопол и Средец. По проблемния резервоар ще се работи два пъти в седмицата, за да не се налага режим на водата, обясни областният управител проф. Мария Нейкова.
Созопол и „Каваци“ вече са отделени от деривацията „Ясна поляна“ и ще се водоснабдяват временно от Камчия. Това трябва да облекчи ситуацията по време на активния туристически сезон, смятат експертите.
Пречиствателната станция е построена през 1973 година. За ремонта на съоръжението са отпуснати половин милион лева.
Паралелно с това в момента тече и обществена поръчка за избор на фирма, която да изгради нова пречиствателна станция. За нея държавата е предвидила 23 млн. лева, като очакванията са новото съоръжение да бъде готово до лятото на следващата година.