Мургави метачи на липов цвят отново предизвикват недоволството на бургазлии. От вчера няколко групички, основно от жени, обикалят к/с „Възраждане“.
„Цял ден прибираха липовия цвят от земята по ул. „Калоян“. Метат го с всички боклуци и го прибират в чували“, оплакаха се бургазлии. Днес метачите отново са били на улицата, за да приберат останалия цвят.
Притеснението на хората е, че огромните количества изметен липов цвят се предават в пунктовете за изкупуване на билки, а след това се озовава на трапезата ни като чай.
Пропуски в законодателството не позволяват да се проследи пътят на всяко едно растение, което по-късно се пакетира като чай.
Агенцията по безопасност на храните може да провери качеството на вече готовия продукт, който е по магазините. За това обаче трябва да има сигнал, а такива липсват.
Регионалната еко инспекция пък отговаря за чистотата и хигиената на пунктовете за билки. Под неин контрол е и дали защитените растения се берат по подходящ начин, или се унищожават.
Регионалната здравна инспекция пък може да провери етикетите на билките когато те са стигнали до аптеката.
Така реално се оказва, че въпреки контрола на три институции, реално няма кой да проследи дали липовият цвят е набран от дървото, или е изметен на улицата заедно с фасовете от цигари, кучешки изпражнения и прах.
Снимка: Архив
Преди години попаднах на липов чай в пакетчета, който пускаше черно. Когато отворих пакетче, останах смаяна какво съдържа - пясък, асвалт и прецъвтели остатъци от липа ???? От тогава никога не купувам липов чай.