С богата фолклорна програма жителите на „Меден рудник“ отбелязаха празника на комплекса на 16 септември, съобщиха от Общината. Тържествата започнаха с поднасяне на венци и цветя пред паметната плоча на първите заселници, които идват като бежанци от Беломорска Тракия и се установяват в покрайнините на днешен Бургас. Паметникът се намира в двора на ОУ „Найден Геров“.
Безспорно едно от малкото неща, които първите заселници носят със себе си и ревностно пазят през годините, е фолклорът. Затова на празника бе посветен пъстър фолклорен концерт. В него се представиха Детски фолклорен танцов ансамбъл „Никола Гинов“ при Младежки културен център – Бургас, Детска фолклорна група „Звъника” при НЧ „Паисий Хилендарски 1928“, Гайдарска школа при НЧ „Паисий Хилендарски 1928“, Дамска фолклорна група „Орхидея“ към ПК „Демокрация“, Фолклорен танцов клуб „Медено котле“, Гайдарска школа при НЧ „Паисий Хилендарски 1928“, Ансамбъл „Странджа“ и Оркестър „Бургас“ със солисти Кристина Стойкова, Яна Биюкова, Ваня Дженезова и Александра Димитрова.
Кулминацията на тържествата бяха нестинарските танци в края на програмата.
Към празника на най-големия бургаски комплекс се присъедини и кметът Димитър Николов, който отправи приветствие към жителите на „Меден рудник“.
„Скъпи съграждани, днес е специален ден за всички нас. „Меден рудник“ е един от най-предпочитаните за живеене комплекси в града и Община Бургас ще продължава да прави всичко необходимо това място да се развива. Тенденцията в развитието на „Меден рудник“ е в благоустрояването, в изграждането на нови детски градини, нови улици, нови междублокови пространства. Бъдещето е в създаването на повече зелени площи и повече места, където децата да играят“, заяви Николов.
Приветствие към жителите на „Меден рудник“ отправи и териториалният директор на район „Възраждане“ Магдалена Манолова, която призова жителите на комплекса да продължават да пазят своите традиции и да посрещат предизвикателствата с вяра и оптимизъм.
Празникът в „Меден рудник“ се организира от НЧ „Паисий Хилендарски 1928“ и Община Бургас. Читалището е един от духовните стълбове в този жилищен район на Бургас и е своеобразен пазител на българщината и традициите на тракийци.