Магистърска програма по демографските политика ще бъде открита в Бургас. Около това се обединиха дамите, участващи в научен форум, който се проведе в конферентната зала на хотел „Приморец“, организиран от Регионалния академичен център на БАН с ръководител проф. д-р Севдалина Турманова.

Идеята се наложи след притеснителните данни в научния доклад на проф. дн. Антоанета Христова, политически психолог към Институт за изследване на човека и населението към БАН. Песимистичната прогноза е, че през 2040 година населението на България ще бъде 5 милиона и 860 хиляди. Факторът качество на работното място е изключително важен и това е една от причините хората да напускат страната.

Според сравнителния анализ министър – председателят на Унгария Орбан дава сериозни пари за всяко родено дете, за четвърто дава кола, но условието е да има сключен брак между родителите, част от семейните политики в културата на унгарците. В България жените искат безплатни учебници и помагала за децата, безплатна храна в училище и други социални искания. Тенденциите са за остаряване на населението, като 2030 година ще бъде повратната точка за намаляване на работоспособното население. Според статистиката съотношението на населението  е 1104 жени на 1000 мъже в Бургас, а броят на жителите намалява.

Справянето с притеснителните тенденции може да се стане с комплексни мерки, които са разработени от учените.

На представянето на доклада присъства и кметът на Бургас Димитър Николов, който си направи изводите изводите и заяви: „За мен е чест и привилегия да присъствам на форум с успели дами“. 

А пръстващите бяха декани и заместник-декани на факултети от държавния университет „Проф. д-р Асен Златаров“ и Бургаския свободен университет, професори, доценти и доктори на науките.

Академик Никола Съботинов (председател на БАН 2008-2012) е основател на Регионалните академични центрове на БАН в страната с цел науката да бъде близо до хората. Така начелото е поставено с проф. Севдалина Турманова, а целта е организираните академични структури да работят заедно с бизнеса, за превръщането на новите знания в икономически цели.

Затова и домакин беше инж. Видка Вълчева, зам. председател на Търговската индустриална камара в Бургас. Академик Съботинов със задоволство съобщи, че от всички Регионални академични центрове на БАН в страната бургаският е най-дейният и е първенец по проекти в лицето на ръководителя му – проф. д-р Севдалина Турманова.

Още един научен доклад беше представен на форум: „Денталното здраве след COVID-19 през погледа на медицината“ на проф. дмн Марияна Димова от Медицинския университет в София. Присъстващите научиха за последиците и новите изследвания за заболяването буксизъм, което до този момент не беше известно и повечето лекари отказват да провеждат лечение.