Не можем да осигурим дистанция на всички ученици във всеки един клас. Ние нямаме два пъти повече класни стаи или два пъти повече учители, за да оставим между 10 и 15 деца в клас. Това коментира в Бургас министърът на образованието Красимир Вълчев.

Той уточни, че с колегите си от министерството са обсъдили всички възможни варианти за старта на новата учебна година. Два са основните модели, които другите държави прилагат. Единият е на смесеното обучение. При него класовете се разреждат като част от обучението се провежда в училище, а друга час вкъщи. Това обаче е неприложим модел за България, призна министър Вълчев.

„Няма как да накараме половината родители да си останат вкъщи, или през седмица или две да са си у дома. За това избрахме вторият модел, който е за невзаимодействие между паралелките“, обясни министърът.

Така сега децата от един клас ще имат контакт по между си, но контактите им със съучениците от другите класове ще са ограничени. По този начин при случай на коронавирус ще се карантинира само класът на заразеното дете. Децата ще бъдат без маски в класната стая. Учителите също могат да са без предпазни средства. Преподавателите обаче няма да обикалят между чиновете и няма да скъсяват дистанцията си с децата.

Ако учителите работят с повече от една паралелка, ще бъде препоръчително за тях да ползват маски или шлемове. Епидемиолог ще преценява при болно дете, дали и кои учители ще трябва също да бъдат под карантина.

PSR тестовете за децата и учителите ще бъдат безплатни, но няма да се правят масово. Красимир Вълчев уточни, че мерките, които министерството е начертало са препоръчителни, тъй като всяко училище е различно и не може да се търси еднакъв модел на работа навсякъде. Задължителни и еднакви ще са единствено мерките, спуснати от здравните власти.