Минималната заплата да стане 1077 лева настоява президентът на КНСБ Пламен Димитров. Според него без балансиран подход към дефицита в бюджета ще се стигне до протести в много сектори. Това заяви той пред журналисти в Бургас.
„Няма да има замразяване на заплатите, независимо кой какво говори. Програмата минимум, която ние очакваме да видим, е минимална заплата от 1077 лева, както е решена и гласувана, без обструкции, без никакви промени. Ръст на заплатите в бюджетните системи с поне 10 процента, с някои разлики - учители 125% от съответно от средната работна заплата, както има и съгласие към дадения момент от всички политици, увеличение на други заплати в други системи, които протестират постоянно. Очаквам протести навсякъде. Този който не получи увеличението ще излезе на улицата и хората имат право това и ние ще ги водим, защото отново казвам - балансът е възможен", заяви Пламен Димитров.
Димитров уточни, че увеличението на парите не означава ръст на осигуровките, защото има алтернатива.
„Можем да го направим като върнем 20% ДДС на всички. Банките също имат свръх печалби, пари могат да дойдат и от там. Много европейски държави вече го направиха. Така можем да съберем тези средства и да дадем и на пенсионерите, и на работещите, без да събаряме държавата, без да вдигаме данъчни ставки и без да има риск във фиска в тези 3%, за да сме сигурни, че ще влезем в еврозоната“, заяви Димитров.
Той сподели в Бургас, че министерството на финансите се уплашило и дало крачка назад от отхвърлянето на 3% увеличение на осигуровките за пенсия.
„Да не забравяме и частните пенсионни фондове. 5% не мърдат и там. Но трябва да има редовно правителство и темата да бъде сложена отново на масата, защото от финансовото министерство се разколебаха“, каза Пламен Димитров.
Този като един от многото дърдорковци в държавата защо първо не постигне съглашение за НЕОБЛАГАЕМ МИНИМУМ и тогава да говори за мин. р. заплата? Защото и на него, и на държавата така им отърва - да увеличат вноските в бюджета от по-високия праг на т.н. мин. р. заплата. Всеки работодател може да я определя на база необлагамия минимум. И тогава няма нужда държавата да им казва на работодателите колко да е минимума - всеки ще гледа да задържа добре работещите.