Знаковата къща на Жени Патева, паметник на културата, умишлено е оставена да се руши. Това твърдят от Независимото женско дружество „Самосъзнание“ в сигнал до кмета Димитър Николов и до Общинския съвет в Бургас, показа проверка на Gramofona.com.

Става въпрос за жилищна сграда на ул. „Цap Асен“ 28, в която е живяла и работила повече от половин век видната общественичка, която е сред най-дейните създатели и организатори на женското движение в България. В началото на миналия век домът на Жени Патева става истинско културно средище, посещавано от знаменити българи – Александър Стамболийски, Петко Росен, Найчо Цанов, проф. Александър Балабанов, проф. Асен Златаров, Никола Сакаров, Адриана Будевска, Анна Карима и др.

Сградата се състои от три етажа и външно е неподдържана, като вторият етаж е в изключително лошо състояние – има опасност от падане на мазилки и корнизи върху тротоара и нараняване на минаващи хора.

Експертният съвет по устройство на територията излезе с протоколно решение №5 от 27.02.2019 г., при което изрази положително становище по предложението на дружество „Самосъзнание“ за поставяне на паметна плоча на Жени Патева на фасадата на сградата на ул. „Цар Асен“ 28. Експертният съвет препоръча да се предприемат действия по ремонт и рекострукция на фасадата, предвид много лошото ѝ състояние с наличие на падащи мазилки и корнизи, както и да се извърши служебно справка по собствеността на cградата, като се уведомят собствениците за изразяване на съгласие за поставяне на паметната плоча.

На 1 март 2019 г. е назначената комисия със Заповед на зам.-кмета но „Строителство, инвестиции и регионално развитие“ на Община Бургас, която да направи оглед на сградата и да даде указания за обезопасяване и възстановяване на фасадата ѝ. Въпреки мерките от страна на Общината собствениците на сградата не са предприели действия по обезопасяването ѝ и привеждането ѝ в нормален вид. Нещо повече – собствениците умишлено поддържали сградата в този лош вид с цел снемането ѝ от „Паметник на културата“, събаряне и ново строителство. По същата причина били и против поставянето на готовата паметна плоча на Жени Патева, която е удостоена със званието „почетен гражданин“ на Бургас - посмъртно, посочват от „Самосъзнание“. Паметната плоча е изработена и платена със субсидията на дружеството от Община Бургас.

От „Самосъзнание“ се питат по какви причини Община Бургас не е предприела мерки срещу нелоялните собственици и разрешава в центъра на Бургас да се руши емблематична сграда.

От женското дружеството пишат, че първият етаж и земята са собственост на внучката на Жени Патева, която го продава под натиск на останалите собственици. Обявата за продажба е публикувана в бургаски вестник, като в нея е упоменато, че са „в процес обединение на ПИ 07079.613.260 и ПИ 07079.613.261 при постигане на много добри параметри за застрояване на новообразуваният УПИ и участие в бъдещото строителство“.

В писмото си до кмета и местния парламент членовете на „Самосъзнание“ изразяват надеждата си, че Община Бургас и общинските съветници няма да допуснат да бъде съборена емблематичната сграда в центъра на града, паметник на културата, част от историята на морския град.

Сигналът от женското дружество е внесен за разглеждане в постоянните комисии по правни въпроси и по култура и читалищна дейност в Общинския съвет на Бургас.