Колко хора познавате, които дават гръб на собственото си удобство, за да спасят човек? Не са много, но ги е имало и ги има. Това не са измислени истории, това е реалният живот. Някои от тях са обявени за праведници, други биват издирвани за да получат благодарност, а за трети никога няма да научим, което не ги прави по-малко достойни.

На 75 години от спасяването на българските евреи от машината на Холокоста беше посветена възпоменателна вечер в Бургас.Почетена беше паметта на евреите от Беломорска Тракия, Вардарска Македония и Пирот, репресирани в нацистките концентрационни лагери. 

По този повод в Културен център “Морско казино“ беше представена изложбата наречена „Отвъд дълга" на МBнP на Израел. Тя е посветена на дипломати, спасили евреи по време на Холокоста.

Един от спасените е бащата на  Н.Пр. г-жа Ирит Лилиан,Посланик на Държавата Израел у нас. Тя присъства на паметната вечер и разказа трогателната история на своя баща. Като дете в Будапеща, е спасен от шведския дипломат Раул Валенберг.Той съхранил живота на много хора и затова е обявен за Праведник на света. Самият дипломат казва: „Поех тази задача и никога няма да мога да се върна в Стокхолм, без да знам, че не съм направил всичко, което човек може да направи, за да спаси колкото се може повече евреи”.

В изложбата „Отвъд дълга” могат да се видят лицата на 28 дипломати от 21 държави, които по време на Втората световна война са извършили подвига да поставят своя живот на второ място и да станат спасители.Те са издавали нелегални визи и по всякакви други начини са съдействали на много евреи да оцелеят. Заради това държавата Израел ги обявява за Праведници на света.

Представена беше книгата „75 години – незабравените лица на спасението“.Нейните автори пък издирват обикновените хора помогнали на българските евреи. Техните имена не са известни на обществото,но те са отворили сърцата и домовете си за да оцелеят техни приятели или напълно непознати хора.

Максим Бенвенисти е ръководител на проекта на книгата, която поставя въпроса, колко са всъщност хората, които са участвали в спасяването на българските евреи. Председателят на Център за еврейско-българско сътрудничество "Алеф" Алберта Алкалай получи отличие „Златна книга” за своята дейност.

Наградени бяха и победителите от петия национален литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”.  

Дали си дипломат или занаятчия, бизнесмен или работник е без значение, когато си човечен. Да надмогнеш страха за собственото оцеляване и да направиш добро, се оказва най-важното в живота. Не всеки го може, не всеки е праведник. Но нищо не пречи да се започне с нещо малко...