Жители на бургаския квартал Сарафово, чиито домове се намират на първа линия над морето, се притесняват, че къщите им може да се сринат към морския бряг. Страховете им са инспирирани от укрепителните дейности по образувалото се през октомври миналата година свлачище. Почвата буквално на няколко метра от домовете им започна да пропада в посока към плажа. Тогава се взеха мерки и се направи проект за укрепване на почвата. Сега обаче се оказва, че вместо с обещания бетон укрепителните дейности се извършват с пръст.
„Идеята вчера беше да се прави бетонна канавка. Започнаха да го правят това, но в един момент им дойде нова идея – канавката да бъде само от пръст“ – сподели пред Gramofona.com един от жителите - Александър Сугарев.
„След осем месеца чакане сега разбираме, че отводняването тук ще е естествено – т.е. ров, по който си върви водата. Това е безобразие. Първоначално ни казаха, че ще има някакви корита, през които ще минава водата, сега се оказва, че ще е просто пръст, по която се оттича водата. За нас това не е приемливо, защото при първия по-силен дъжд тази пръст ще отиде надолу“ – коментира друга жителка на квартала – Елена Трифонова.
Багеръстът на обекта призна, че всеки ден се сменя решението за укрепването, като това става по разпореждане на прекия му началник. Но какви са причините – той не знае.
Кметът Димитър Николов се срещна с хората и даде обяснение по казуса. По думите му, въз основа но това, че старият отводнителен канал е бил с бетонови елементи, от Общината са поискали да им издадат разрешение за канал с бетоново укрепваща стена, която да прекрати свлачищния процес. В случая обаче се оказало, че се касае за специален режим, който не бил в компетенцията на общинската администрация. Затова те са били принудени да го съгласуват с „Геозащита – Варна“ и с регионалното министерство. Те са отказали категорично да съгласуват проекта на Община Бургас и са дали предписание канавката да се изработи със земни маси. Според институциите изливането на бетона няма да спре свлачищните процеси, а напротив – допълнително ще го предизвика.
„Смея да твърдя, че в Община Бургас квалифицирани експерти по свлачищни процеси няма и няма да има, защото това са скъпи специалисти, които работят в държавните институции. Аз нямаше как да не се съобразя, защото законът ме задължава да го направя, и изработихме много стриктно тяхното предписание“, заяви Николов.
Кметът призна, че в Общината не са на 100 процента доволни от това решение, затова възнамеряват да пуснат възражение до „Геозащита“.
„Трябва да вървим в посока хем да спрем този слачищен процес, хем да осигурим спокойствие за живущите в съседните имоти, защото те там живеят и разбирам тяхното безпокойство“ – допълни Димитър Николов.
Цялата територия в района на свлачището остава под мониторинг и при движение на земни маси ще се изисква ново становище за по-задълбочено и по-качествено обработване на почвата, обеща кметът.