Мониторингът над „Лукойл“ за следене на въздуха в Бургас бил свален от месец, каза пред журналисти в петък екологът Мартин Странджански. Той бе говорител на десетина души, които с плакати се събраха пред сградата на екоинспекцията в града и поискаха оставката на инж. Тонка Атанасова по ред причини.
Една от тях, доста сериозна, бе твърдението, че мониторингът над „Лукойл“ липсвал. Странджански каза, че имал данни за това, но в себе си не носеше никаква документация.
Пред Gramofona.com директорът на РИОСВ-Бургас категорично заяви, че мониторингът никога не е спирал. Освен експертите от РИОСВ, и от нефтозавода непрекъснато следят за качеството на въздуха в Бургас.
Инж. Тонка Атанасова заяви, че Мартин Странджански е бивш служител в бургаската екоинспекция и появата му на протеста е по-скоро свързана с лично отмъщение.
Протестиращите поискаха оставка да подаде и директорът на Дирекция „Превантивна дейност“ Таня Манолова. Едното нарушение, в което обвиняват шефката на РИОСВ-Бургас засягало местността „Козлука“ до Свети Влас, а другото местността „Юрта“.
„С едното решение се допуска замърсяването на Черно море с фекални отпадни води, защото там е допуснато строителство, за което не е предвидено къде ще се изливат отпадните води на новопостроената голяма сграда. Преди време и Басейнова дирекция имаше отрицателно становище, а няколко директори са отказвали да съгласуват това инвестиционно предложение. Тонка Атанасова обаче в момента в който стана директор, само след дни съгласува решение, без да изиска становище“, обясни Странджански.
Той допълни, че в "Юрта" се застроявали и деретата, които са земеделски земи. „При едно наводнение, ще стане второ Аспарухово“, обясни говорителят на протестиращите.
Тя опроверга и тези обвинения и обеща по-подробна информация по казусите.
На тази директорка не и е чиста работата и не заслужава доверие!