Инженер-психолози ще бъдат обучавани за първи път в България. Новата специалност „Химични технологии и психология на кризисните ситуации“ на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“-Бургас ще приеме първите си студенти тази есен. „Студентите ще получат знания за процесите и технологиите, за критичните зони при тяхната реализация, за социалните и здравни условия, необходими на работещите, за психофизичните качества и способността на хората да реагират при всевъзможни рискови ситуации.Нашата цел не е да подготвим специалисти, които да помагат след кризи и аварии, а да обучим експерти, които ги предотвратяват, които да създават безопасни алгоритми и да предупреждават адекватно и навреме за евентуалните опасности“, обясни доц. д-р Магдалена Миткова, ректор на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“-Бургас.

За учебната 2016/2017 г. най-голямото държавно висше училище в Югоизточна България ще приеме и първите си студенти по друга търсена от работодателите специалност: „Технология на материалите и мениджмънт“. Бъдещите инженери ще намерят атрактивно платена реализация в сферата на машиностроенето, химичните производства, отбраната, транспорта, енергетиката, селското стопанство и други области, убеден е проф. Стойко Петров.

До 2020-а г. 25% от производството на електронергия в България трябва да е от възобновяеми енергийни източници. В световен мащаб (според данни на Международната агенция по енергия) в следващите 5 години производството на слънчева, вятърна и хидравлична енергия в света ще достигне 26% при 22% в момента. Тази тендеция доведе до създаването на друга нова специалност в бургаския Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ - „Електроника и автоматизация на възобновяеми енергийни източници, сподели доц. Йовка Николова.

 Специалността „Техника и технологии в транспорта“ ще подготвя инженерни специалисти в областта на технологиите за производство, ремонт, техническа експлоатация и управление на техника, предназначена за транспорт на различни видове товари,  в това число - течни  и газове. Завършилите могат да се реализират като ръководни кадри и специалисти в транспортни предприятия и фирми, производствени, строителни и обществени организации, в научно-изследователски и проектантски институти, конструкторски бюра и др. Не само пристанището и летището в Бургас, но и преминаващият оттук Европейски транспортен коридор Nо8 налагат осигуряването на качествено обучени транспортни инженери, обясни доц. д-р Магдалена Дюлгерова.

Още една „хибридна“ специалност - „История и психология“, беше представена в бургаския Университет от доц. Пенка Пеева. Университетът подготвя специалисти по история и психология с професионална квалификация „Учител по история“ и „Учител по психология и логика, философия, етика и право“ в средните общообразователни училища. Те могат да се реализират в системата на образованието и културата като експерти по история в архиви, музеи и др.; педагогически съветници и училищни психолози; учители във всички степени на българското средно училище; преподаватели и възпитатели във всички учебни заведения за деца и ученици със специфични образователни потребности; организатори на класна и извънкласна/извънучилищна дейност; специалисти в регионален инспекторат по образованието и културата, както и в различни частни и държавни организации.

Готовността на университета за новата академична година е да организира и реализира прием на студенти по 33 бакалавърски и 60 магистърски програми по 17 акредитирани направления, обезпечени с опита и познанията на над 300 преподаватели и учени.

По данни на Европейската комисия по конкурентоспособност България има нужда от  69 000 инженерни специалисти, а от тях висшите училища в момента осигуряват едва 23 000, припомни доц. д-р Магдалена Дюлгеров