Директорът на ДЛС-Несебър допълни, че вирусът е изключително устойчив във външна среда

„Важно е да се знае, че би трябвало ние хората с дейността си да престанем да разнасяме вируса на африканската чума навсякъде. Какво като плътността на дивата свиня е малка, когато ние хората я запълваме помежду си и векторите на разпространение са през нас – било с фуражи, с месо, с превозни средства, ловни и други кучета, непочистени обувки, туризъм“.

Това коментира пред Грамофона нюз директорът на Държавно ловно стопанство – Несебър инж. Димитър Мандулев. По думите му вирусът е изключително устойчив във външна среда и е важно да се спазват елементарни мерки.

„Примерно ако в събота си на лов в Малко Търново и си видял, че има умрели животни в гонките, а в неделя си поканен в друга дружинка в Обзор, човек да си смени обувките, да ги почисти, да изпери дрехите си на висока температура.

Важно е да не отива на другото място със същата кола, но тези неща не се правят. Трябва да има една лична осъзната отговорност и поведение, които за жалост липсват“, обясни още инж. Мандулев.

Той допълни, че в стопанството постоянно се дезинфекцира, фуражите са под карантина и служителите не използват външни транспортни средства.

„Гледаме само с наши да се влиза в районите, не правим гонки в нашия ловен район, за да не „чупим” механизма на дивата свиня за избягване на заразени животни. Реално животното се пази, но ние като го притесним, гонейки го с кучета и ловци, то тръгва да оцелява в момента и механизмът се нарушава“, добави още инж. Димитър Мандулев.

Снимка: Инфотека