Има ли геолог в БАН? Бургаският административен съд е поискал от Българската академия на науките геолог, който да изготви експертиза по делото за прочутият вече плаж в Отманли. От БАН обаче са отказали на магистратите с мотива, че Академията не разполага с такъв експерт, който може да влезе в ролята на вещо лице.
Бърза проверка в сайта на БАН показва, че към Академията на науките има цял Геологически институт, който е с над 70 годишна история. От въпросния институт съвсем скромно описват дейността си като обясняват, че в момента експертите му развиват научноизследователската дейност, която „е насочена към два базисни научни приоритета, които в голяма степен са взаимно свързани и се допълват:
- комплексни регионални изследвания за получаване на модерни геоложки познания за територията на България, Балканския полуостров и Източното Средиземноморие по класическите геоложки направления като палеонтология, стратиграфия и седиментология, геотектоника и регионална геология, геохимия, минералогия и петрология;
- геоеколожки изследвания, изучаване и оценка на процесите на геоложката опасност за ограничаване на риска и осигуряване на устойчивото развитие на страната. Тук се отнасят научните направления неотектоника и сеизмотектоника, хидрогеология, инженерна геология, геотехника и геохимия на околната среда.
Учените от ГИ представят България в над 20 международни научни и експертни организации.“
Делото е отложено за 21 април, а за експертиза от Бургаския административен съд са се обърнали към Геолого-географският факултет към Софийския университет.