Инициативен комитет иска площад в центъра на Бургас да бъде именуван на Съединението на България. Предложението е постъпило в Общинския съвет и е изпратено до кмета на града, установи проверка на Gramofona.com. Писмото е подписано от представителя на комитета Тодор Тодоров.
Набелязаният за именуване площад е разположен между улиците „Александровска“, „Богориди“, „Ген. Лермонтов“ и бившата улица „Поп Никола“ („8 март“). Предлага се той да бъде кръстен „Съединение“.
Въпросният имот е с площ 4800 кв.м, публична общинска собственост, отреден за озеленяване и към момента не носи друго наименование.
Вносителите на идеята отбелязват, че е тъжно, че в Бургас няма значим обект, посветен на Съединението, и че макар винаги да празнуваме годишнината от неговото осъществяване, няма и конкретен паметник или паметен знак, на който да положим цветя и венци в знак на признателност. А Бургас също има своите дейци на Съединението и тогавашните бургазлии също са живели с тревогите и надеждите на народа.
От Инициативния комитет посочват, че в подготовка за Съединението от най-ранния етап участват и бургаски представители. В проведеното още през пролетта на 1880 г. в София тайно съвещание, на което се учредява таен революционен комитет, видният бургаски гражданин Ясен Русалиев е избран да представлява града на насрочените секретни сбирки в Сливен. Същият няколко месеца по-късно е избран и за кмет на Бургас. Целта на тайния комитет е да съгласува действията между съединистите от Източна Румелия, Княжеството и Македония.
Няколко години по-късно и префектът на Бургас Иван Цанков, близък съратник на Стефан Стамболов, активно подпомага всяко действие по подготовката на Съединението. На 29 февруари 1885 г. той е преместен да оглави по-близкия до румелийската столица Хасковски департамент.
Посочените факти са и част от причините, поради които през миналата година е създаден Инициативен комитет от бургазлии, сред чийто членове има и такива с историческо образование, които искат да има площад „Съединение“ в центъра на града. Те разчитат на подкрепата на всички общински съветници и общинската администрация за осъществяването на предложението, като се надяват в бъдеще там да бъде поставен и паметен знак, посветен на Съединението, където да бъде отбелязван този празник с поднасяне на венци и цветя.
Нека носи името на архитекта разрушил сградите с Бургаско излъчване в това каре.Да се помни името на разрушителя.
Има улица 6-ти септември