Министерството на регионалното развитие и благоустройството е одобрило два проекта за повишаване на енергийната ефективност на жилищни сгради на територията на община Карнобат за сгради с адрес:
1. Гр. Карнобат, бул. „Москва“ № 83 и № 85;
2. Гр. Карнобат, ул. „Граф Игнатиев“ № 15.
Финансирането на двете одобрени сгради по Националния план за възстановяване и устойчивост е в размер на 1 948 872,39 лв.
Одобрените за участие в този етап на процедурата сгради ще получат до 80% безвъзмездна финансова помощ. По информация на МРРБ през месец януари 2024 г. ще започне подписването на договорите с общините за предоставяне на средствата, които са изцяло безвъзмездна финансова помощ, на одобрените за финансиране сгради. От своя страна, Община Карнобат ще сключи договори с одобрените блокове.
Собствениците на блоковете на територията на община Карнобат, които са включени в резервния списък от първия етап на процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд“, могат да кандидатстват за финансиране от Етап II. За него е предвиден бюджет в размер на 282 470 400 лева. Всяко сдружение на собствениците ще трябва да осигури самоучастие чрез собствен финансов ресурс в размер на 20% от стойността на допустимите разходи по проекта.
Още на етап кандидатстване всяко Сдружение на собственици следва да представи документи, с които да докаже, че е в състояние да осигури изискуемия собствен финансов принос (напр. банкова референция, извлечение от банкова сметка, удостоверение, издадено от конкретна търговска банка, писмо за подкрепа от банка или друга институция).
Сдружението на собствениците може да осигури необходимото собствено финансиране изцяло със собствени средства или чрез използването на различни финансови инструменти разработени и предоставени от частни участници на пазара – сключване на ЕСКО договор с финансова или друга организация, сключване на договор с електроразпределително дружество, което е разработило и предоставя инструменти за финансиране на разходи за енергийна ефективност.
Документите за кандидатстване се подават отново чрез общинската администрация. Допустими за участие и тук са всички многофамилни жилищни сгради в страната, управлявани по реда на ЗУЕС и проектирани преди 26 април 1999 г.
Крайният срок за кандидатстване е 16.01.2024 г., като в случай на липса на достатъчен интерес и подадени проекти на по-малка стойност от предвидения бюджет се предвижда срокът да бъде удължен до края на месец февруари 2024 г.
Целта на мерките, които ще се изпълнят в двата етапа на процедурата, е енергийните характеристики на многофамилните жилищни сгради да бъдат подобрени и те да достигнат клас на енергопотребление „В“. Цели се и намаляване на енергийното потребление на страната, редуциране на емисиите на парникови газове, 30% спестяване на първична енергия за всеки обект от жилищния сграден фонд, намаляване на енергийната бедност чрез намаляване на разходите за енергия, подобряване на условията и качеството за живот чрез технологично обновление и модернизиране на сградния фонд и др.
Пълният списък на одобрените за саниране многофамилни жилищни сгради по ПВУ, резервният , листата с отхвърлените, пълният списък по общини може да видите на линка https://www.mrrb.bg/…/756-bloka-sa-odobreni-za-sanirane-po…/
756 многофамилни жилищни сгради в 102 общини са одобрени за саниране със средства по процедура BG-RRP-4.023 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I“ в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост, който се финансира от Европейския съюз. В мерки за повишаване на енергийната ефективност на тези блокове ще бъдат вложени 1 128 694 945,76 лева.
По нея бяха получени общо 3068 проектни предложения от 152 общини на обща стойност 3 972 426 084,04 лв., която надхвърли близо 4 пъти разполагаемия бюджет. Стартът на процедурата бе даден на 20.12.2022 г., като възможност за кандидатстване получиха всички собственици на многофамилни жилищни сгради, които се управляват по реда на Закона за управление на етажната собственост и са проектирани преди 26 април 1999 г.