Председателят на Дружеството на бургаските художници Добрин Вътев определи съвременната политика за писане на проекти като убийствена за развитието на културните проекти.

„В тези програми участват доста хора, но най-активни са тези, които не са с особено доказани качества в сферата на развитието на културата. Да, те са много, много активни, но не и най-успешни. Истинският художник живее за изкуството и прави нещо, без значение дали държавата ще му плати нещо или не. Той просто твори!

Има обаче една група хора, които са много, много нахални, много напористи искат някой друг да им плаща разходите. Успешният творец си знае качествата и цената и не ходи да се бута като луд навсякъде. Пишат, кандидатстват в Бургас, в София, във Варна. Взимат пари и си правят техните глупости“, коментира Добрин Вътев.

Той не знае как точно трябва да се случва разпределението на държавни средства за културни проекти, но би било хубаво да се помисли върху това.

„За да се напише един проект се иска много работа. Това е доста голямо усилие, подготвяне на отчети и ние художниците станахме юристи и счетоводители.

В националния фонд средствата са малко повече. Сумите, които се отпускат, да речем тук в нашия бургаски фонд, са доста по-малки. С тях нито можеш да наемеш някой да се занимава с писане, нито със счетоводство.

И всичко това, за да направиш изложба, която няма да си я платиш сам, а държавата или общината. Тази политика за мен не е най-добрата“, категоричен е майсторът на четката.