До края на седмицата квотите за калкан ще бъдат разпределени, съобщи за Gramofona.com изпълнителният директор на ИАРА Христо Панайотов. За тази година Европейската комисия ни е отпуснала 75 тона. „ЕК публикува регламента си за квотите в края на януари. Процедурата за разпределението започна на 2 февруари при нас и до дни ще бъде финализирана“, обясни Панайотов.

Той уточни, че няма забавяне в разпределението на квотите и рибарите ще могат да работят спокойно. „Преди ЕК да обяви регламента си за улов на калкан, в който са упоменати квотите, ние няма как да разпределим каквото и да е“, допълни шефът на ИАРА. Панайотов напомни, че забраната за улов на деликатесната риба е само два месеца в годината – от 15 април до 15 юни.

В момента в Изпълнителната агенция пишат обяснение до Европейската комисия, защо не сме усвоили цялата си квота за 2021. „Една от причините да не усвоим цялата квота е ковид пандемията и спадът в търсенето на калкан. Ако Европейската комисия приеме нашия отговор, останалите от миналата година количества за улов ще бъдат преразпределени за тази“, коментира още Христо Панайотов.