Любители на адреналина поставят под риск живота и здравето на летовници на плаж Крайморие. В последните дни джетовете са обичайна гледка, но не на безопасно място, а в санитарната зона, предназначена за плуване, алармира концесионерът Николай Димитров.
„Идват от съседни плажове и спират на брега. Не се съобразяват, че минават там където има хора. Най-често спират до скалите, където е плитко и има най-много деца“, не крие притеснението си Димитров. Специализираната наредба, която регламентира режима на плавателните съдове в български води, е категорична.
Джетовете нямат право да навлизат в санитарната зона на охраняемите плажове, която е 200 метра от брега. За неохраняемите пък тя е 300 метра. Джетовете нямат правото да ползват и обособения коридор, ако не са регистрирани към съответния плаж. Единственото изключение е, ако машината е повредена или някой от пътуващите с джета има нужда от помощ.
Те могат да спират на пристанища или лодкостоянки, но не и на плажа. За съжаление контролът върху тях е доста труден.
„Те са бързи. Дори и да звънна на 112, докато пристигне катер на Морска администрация или Гранична полиция, те вече са избягали. Постоянно влизаме в конфликти“, призна Николай Димитров.
Едни джет тежи между 150 и 300 кг., а скоростта която развиват такива машини е от 60 до 150 км/ч.
„Нали си представяте какво може да се случи ако един джет удари човек във водата? Имало е тежки инциденти назад в годините, не случайно са въведени строги правила, които трябва да се спазват от всички“, коментира още концесионерът на плаж Крайморие.
Снимка: Архив