Кметът на Бургас Димитър Николов си позволи за първи път да коментира публично личния си живот и семейните отношения. Това стана по време на форума, посветен на фалшивите новини, организиран от комисаря по цифрова икономика и кандидат за евродепутат Мария Габриел.
„В началото проблемът с фалшивите новини ми се струваше прекалено виртуален и неприложим към Бургас. Без да искам обаче и аз бях засегнат. През ден ми се налага да обяснявам, че не съм се развел, нямам намерение да се развеждам, а имам много щастливо и сплотено семейство“, разказа Николов. Наложило му се е да влезе в „обяснителен режим“ след пост в социалните мрежи.
„Аз съм човек, който обича дискретността и не искам да натрапвам своите близки, но може би това ми е и грешката“, призна кметът и допълни, че след тиражирането на подобни новини се чувства уязвим, но сам не може да се бори с тях.
„Фалшивата новина е тема, която не съществуваше в дневния ред на Европа преди да поема ресора „Цифрова политика и общество“, обясни Мария Габриел. Тя допълни, че не винаги фалшивата новина е незаконна и много често основната й цел всъщност е да руши доверието. „Има две черевени линии, които никога няма да пресечем в борбата с фалшивите новини. Това са свободата на словото и достъпът до информация“, уточни още еврокомисарят.
Рецепта-чудо срещу фалшивите новини няма, те не са ново явление, но сега скоростта на дезинформация и мащабите на разпространение са много по-големи, обясни още Мария Габриел. Тя посочи, че според 83% от европейските граждани т.нар. Fake news са заплаха за демокрацията. Три са основните теми, по които хората са особено чувствителни – здравеопазване, околна среда и миграция.
Изследване показва, че от всеки 10 новини, които получаваме през социалните мрежи, ние механично споделяме поне 6 от тях заради заглавието, но без да сме прочели съдържанието. Така хората неволно се превръщат в дистрибутори на дезинформация, обясни Мария Габриел. Форумът, посветен на проблема с фалшивите новини и ценностите на цифровото общество събра над 200 души в експо център „Флора“.
В него се включиха журналисти, студенти от бургаски висши учебни заведения, IT специалисти, пиар специалисти. Модератор на дискусията беше бургаският кандидат за евродепутат от ГЕРБ Ивелина Василева.
„Въпросът, пред който сме изправени днес, е как да запазим чистотата на информационната среда. Как да разпознаваме фалшивите новини и да се борим срещу това явление? Аз съм човек, който обичайно говори за чистата и здравословна околна среда и бургазлии имат висока чувствителност по темата. Но те са и хора, които точно и ясно преценят коя информация е вярна и коя не“, коментира Ивелина Василева.