Преди дни стана ясно, че според разчетите на общинската администрация, референдумът за чистия въздух на Бургас би струвал 420 хил лева. Сумата се стори прекомерна за мнозина и логично заваляха въпросите, трябва ли да се изхарчат толкова пари за подобно допитване.
Дали обаче сметките на местната власт са верни? В това се усъмни един от вносителите на предложението за референдум Живко Табаков. Публикуваме неговото мнение и разчетите, които той е направил без редакторска намеса:
От вчера ме залива информация колко скъп щял да излезе референдумът за по-чист въздух в Бургас. Трябва да призная, че някой в Общината доста се е заиграл с цифрите. Бяха на косъм да ме убедят, че това допитване ще ни “съдере” кожите, докато не се сетих да погледна колко е похарчила Община Стара Загора в организацията за провеждане на референдум за парк “Бедечка” миналата година.
Оказа се, че при 143 172 души имащи право на глас, Община Стара Загора е направила разход от 141 328 лв., което значи, че възможността да решат пряко въпрос на местното развитие е струвала на всеки избирател в общината по 99 стотинки. Това добре.
Сега обаче да се върнем на нашия референдум. Към 2015 г. имащите право на глас в община Бургас са били 185 968 по официални данни. От представената план-сметка на Община Бургас става ясно, че демократичното право на бургазлии ще струва общо 420 хил. лева. Или иначе казано – на всеки един от нас борбата срещу мръсния въздух ще коства по 2,26 лв. Така излиза, че освен ежедневната порция отрови, бургазлии получават и още един бонус – двойно по-скъп референдум. Все пак сме „Най-добрият град за...“
Озадачаващите моменти в калкулациите на Община Бургас не спират дотук. Посочените средства за канцеларски материали и консумативи на принтер идват специално за бургазлии на обща стойност 51 200 лв. И какво ми казва елката - при 338 избирателни секции, разпечатването на един протокол ще струва космическите 151,48 лв.
В заключение могат да бъдат направени следните изводи:
Математиката е точна наука
Някой май обича да закръгля числа и суми
Демокрацията не е евтина
Чистият въздух е прекалено скъпо удоволствие
27 ноември е Видовден
Живко Табаков да не се изживява като опозиционер и контра счетоводител на общинската администрация. Протоколите може и да излязат по-скъпи от неговата сметка, особено ако са подправени, както при изборите за общински съветници. А референдумът може да излезе по-скъп не толкова като абсолютна стойност дори и при най-ниската цена, за каквато претендира съветникът, а в другия смисъл – че не прави разлика между ефектна кампания като допитването и ефективните мерки и резултати, които би трябвало съветниците да предлагат и отстояват, в случая за по-чист въздух. Ние гражданите с питане и без питане си дишаме мръсен въздух. Искаме обаче мерки от управляващите, които те подлагат на публично обсъждане.Такава демокрация не излиза скъпо. И при ефикасен резултат това ще ни гарантира по-чист въздух, който „ не е скъпо удоволствие”, господин съветник, а жизнена потребност за хората. И задължение на властите е да го осигуряват с всички средства и механизми, които демокрацията им дава. А когато това не се получава, наистина следва „Видовден”!