„Най-големият капитал на средното образование са учителите и работещите в системата. Не може пред човешкия фактор да се слагат ремонтите на стаи и коридори“. Това коментира по повод поредното увеличение на учителските заплати пред Грамофона нюз Огнян Маринов от името на Регионален синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" - Бургас.
По думите му в днешните кризи един училищен директор наистина трябва да бъде много, много добър мениджър. Макар много директори в Бургас в момента да са притеснени от това ще им стигнат ли средствата от бюджетите за ремонти и заплати, тревога според Маринов няма.
„Инфлацията е факт. Цените непрекъснато растат и директорите се опасяват, че парите които им остават за издръжка на материалната база, е възможно да не стигнат. И ние тогава им казваме – не е необходимо да правите ремонти всяка година или да правите мащабни ремонти. Не е необходимо да ремонтирате по няколко стаи наведнъж. Тази година може едната, другата година – другата. Не са най-важни базите, а човешкият фактор. Какво ще бъде едно училище със супер стаи и супер бази, след като няма кой да преподава в него“, обясни Маринов.
Според него директорите не бива да се тревожат, ако трябва да направят много належащ ремонт.
„В бюджетите си те имат предвидени пари за издръжка и могат да заплатят от тях, ако примерно се спука тръба или има развалена ел. инсталация. Затруднения с увеличението от 12,3 % на заплатите на някои места ще има, когато даденият директор не си прави сметката добре и не си планира правилно дейностите. Щом едни директори могат да се справят, би трябвало и другите да могат да направят“, допълни Огнян Маринов.
Той уточни, че ако в някое училище положението е много критично, директорът може да изплаща по-нисък процент увеличение.
„Когато обаче не се изпълни точният, който е договорен за цялата страна, директорът е длъжен да изготви доклад, който трябва да бъде представен в регионалния инспекторат по образование. Именно в него трябвало да бъдат обяснени и обективните причини около неизплатеното цяло увеличение“, коментира Маринов.
Той напомни на директорите и това, че имат пари от предходната година.
„Ситуацията с учителите в нашата област е нормална. Не сме усетили да има недостиг на преподаватели, какъвто имаше по време на коронавируса и в пика на вълните. Тогава болните от системата бяха много и дори заместници не можеха да се намерят. С отминаването на коронакризата този проблем изчезна.
Сега проблем е инфлацията. Всички се надяваме с актуализацията на републиканския бюджет да влязат още пари в образованието“, каза още Маринов.