Бургаският общински съветник от ВМРО д-р Георги Дракалиев търси информация от Областна управа къде са изчезнали 1100 дка общински терени в парк Росенец, съобщиха от регионалния пресцентър на партията.
Дракалиев, който е председател на комисията по общинска собственост към Общински съвет-Бургас, вече е изпратил писмо с няколко въпроса до областния управител проф. Мария Нейкова.
Местният политик отправя запитването след изнесена преди дни информация от колегата му Константин Бачийски от партия Средна европейска класа.
От пресцентъра на СЕК изпратиха писмо до медиите, че миналата седмица Бачийски се е явил в Народното събрание. Пред временната парламентарна комисия „Росенец“ той е заявил, че община Бургас е притежавала 4600 дка в парка, които през 2013 г. са деактувани, а при придобиването им обратно, са актувани като общински само 3500 дка, т.е. 1100 дка по-малко.
Заради големия обществен интерес Дракалиев счита, че от Областна управа трябва да отговорят защо Министерски съвет предоставя в собственост на община Бургас 1100 дка по-малко, отколкото държавата е получила през 2013 г.?
Дракалиев иска да разбере и дали Областна управа е продавала бивши общински имоти в парк „Росенец“ в периода 2013 – 2018 г. и ако да, по какъв ред и на кого?
От своя страна Бачийски казва, че 1100-те дка общински терени в Росенец са изчезнали с прикрита заповед на бургаския кмет.
„Документът, под който стои подписът на кмета Димитър Николов, е вписан към архивите с номер 3080. При проверка се оказва, че фактически това е заповед за отдаване под наем на помещение на общинската фирма „Хляб и хлебни изделия“.
Същевременно тази заповед е дублирана с втора, под същия номер 3080(1) и с абсолютно друго съдържание. С нея се заличават въпросните 4600 дка публична общинска собственост в парк „Росенец“, обяснява общинският съветник.
Той сe позовава на информация от Държавен вестник от 1935, от която става ясно, че през 1934 год. държавата с указ на цар Борис III прехвърля 5941 дка на Община Бургас за създаването на парк на територията на днешния Росенец.
„След 1944 год. държавата отново придобива терените, но паркът запазва своя статут, като през 1953 година с решение на Министерски съвет отново е даден за стопанисване и управление на Община Бургас.
След промените през 1989 год. община Бургас прави постъпки към своята собственост в парка и така през 2000 год. се издава акт за публична общинска собственост на парка, но вече с размер от 4600 дка.
Нито една власт в нито един момент не е посмяла да посегне на парка в Росенец, но кметът Димитър Николов и неговата администрация от ГЕРБ го направиха“, коментира още Бачийски.
Това се случва през 2013 год., като през 2018 когато община Бургас отново актува част от терените в Росенец като общинска собственост, но в документите те вече са в размер на 3500 дка.
„Така от джоба на бургазлии са изчезнали имоти за около 150 млн лв. /по цени на кв. метър в момента в този район/ , а от българските граждани са отнети около 1100 дка от брега на морето.
Така Росенец се превръща в български Бермудски триъгълник, където изчезват не само законите, но и общинската собственост. В момента „изчезналите“ 1100 дка общински земи са вече частна собственост на фирми и лица, включително и до приближени както до сараите, така и до местната власт в Бургас“, заявява още пред депутати Константин Бачийски.
Съветникът е призовал членовете на парламентарната комисия да разгледат в детайли информацията и е изразил очакванията най-накрая прокуратурата да се задейства и да защити обществения интерес.
Според Дракалиев обаче, мистерия няма: „Причината вероятно е, че през 2013 г. тези 4600 дка са станали държавна собственост, поради спечелване на две дела от страна на Областна управа, а общината си възвръща имота с решение на МС през 2018 г.“, казва той.
Но, областният управител има последната дума!
Снимка: Архив, Gramofona.com