„Бургасбус“ възнамерява да произвежда електроенергия за собствени нужди. За целта общинският превозвач иска да тегли банков кредит до 1,5 млн. лв., за да изгради фотоволтаична система.
Това става ясно от докладна записка, внесена от управителя на дружеството Петко Драгнев в Общинския съвет, установи Gramofona.com.
„Увеличението на цените на енергоносителите, ускоряването на инфлацията в страната, предвид събитията в света, води до завишаване на разходите на управляваното от мен Дружество. Направените разчети относно ефективността на превозните средства според вида на енергията, използвана за технологични нужди, показва, че най-ниска е стойността на разхода за гориво на електрическите автобуси – около 40 лв. на 100 км пробег. Разходът на дизелово гориво при сегашните цени е от порядъка на 100 лева на 100 км пробег, а на природен газ /метан/ - малко над 90 лв. на 100 км. Това налага извода за приоритетно включване в транспортния процес на електрическите превозни средства и търсене на още резерви за намаляване на разходите за този вид транспорт“, пише Драгнев.
Поради посочените обстоятелства шефът на „Бургасбус“ счита, че е удачно и рентабилно да се изгради фотоволтаична електрическа централа за производство на електроенергия от възобновяеми източници с мощност 990 кWр в поземлен имот, собственост на дружеството, с административен адрес: гр. Бургас, ул. „Индустриална“ № 1. Системата от фотоволтаични панели ще бъде построена върху свободните терени на имота и присъединени към „Електроразпределение-Юг“.
Изградената фотоволтаична електрическа централа ще намали потребяваната еленергия, доставена от електроразпределителното дружество, с 39,6% на година. По направените предварителни проучвания себестойността на потребяваната от дружеството енергия, произведена от фотоволтаичната електрическа централа, след изграждането и въвеждането ѝ в експлоатация, за 1 kWh еленергия ще възлиза на стойност 0,0548 лв./kWh. Това от своя страна ще доведе до значителна икономия на средства от приблизително 400 000 лв. на година. Освен това ще се спестят емисиите СО2, които се очакват в порядък от 500 000 кг/год.
Произведената електроенергия ще се ползва конкретно за зареждане на зарядните станции за електрическите автобуси. Изборът на изпълнител на поръчката ще се определи чрез търг съгласно изискванията на Закона за обществените поръчки, тъй като „Бургасбус“ е секторен възложител по смисъла на закона.
След проведено пазарно проучване финансовите средства, необходими за изграждането и присъединяването към „Електроразпределение-Юг“ на фотоволтаична електрическа централа с мощност 990 кWр, възлизат на до 1 500 000 лв.
За осигуряването на тези средства дружеството има намерение да кандидатства за отпускане на кредит след провеждане на проучване и събиране на оферти от кредитни институции. Финансирането чрез банков кредит изисква одобрението на принципала на дружеството – Общински съвет - Бургас, за поемане на дълг.
Дали общинските съветници ще гласуват положително предложението на инж. Драгнев, ще стане ясно на последната за годината сесия на местния парламент.