„Бургасбус“ ЕООД отчита отрицателен финансов резултат от 648 хил лв. за 2019 г. Загубите на дружеството са със 109 хил. лева по-големи спрямо 2018 г., когато превозвачът отчете минус 539 хил. лв.
Данните са изнесени в докладна записка на заместник-кмета Красимир Стойчев относно приемане на Годишните финансови отчети на общинските еднолични търговски дружества за 2019 г.
През 2019 г. „Бургасбус“ е извършил плащания по договори за финансов лизинг и кредити, свързани с придобиване на превозни средства на обща стойност 1 039 хил. лв., в това число 887 хил. лева главница и 152 хил. лева лихва. По решение на Общинския съвет, през 2019 г. е сключен нов договор за кредит за финансиране доставката на 3 деветметрови автобуса за обслужване на вътрешноградските линии в размер на 642 хил. лева без ДДС.
Извършените инвестиции със собствени оборотни средства на дружеството са в размер на 126 хил. лв. – за 1 автобус за междуселищни превози, извършени са асфалтокърпежи на Автогара Запад и e изградено ново работно помещение на диспечерски пункт.
През миналата година приходите от транспортна услуга са намалени със 173 хил. лв., а реализирания пробег с 5 %, основно по междуселищните линии.
Темпът на увеличение на разходите, превишава темпът на увеличение на приходите, което води до увеличение на счетоводната загуба с 109 хил. лв. спрямо предходната година. За 2019 г. амортизационните отчисления, които са част от общите разходи на дружеството са, 1 975 хил. лв. и дават пряко отражение в размера на финансовия резултат.
Стойчев посочва и че се наблюдава спад в броят на превозените пътници за 2019 г., като средно дневният брой е 63 хиляди при 64 хиляди за 2018 г. По-малкият брой пътници се обяснява в частност с временното спиране на тролейбусните линии поради ремонти по трасето.
Финансовият зам.-кмет прогнозира, че за настоящата 2020 г. загубите за превозвача ще са още повече заради настъпилата криза покрай коронавируса. За периода на въведеното извънредно положение драстично е намалял броят на пътниците в градския транспорт. Въведените изисквания за дистанция не са позволили пълна оптимизация на курсовете, а въведените карантинни мерки са довели до допълнителни разходи за предпазни средства за служители, пълна ежедневна дезинфекция на превозните средства и дезинфекция на често докосвани повърхности след всеки курс, монтаж на диспенсъри в превозните средства и зареждането им с дезинфектант за пътниците.
Към момента „Бургасбус“ търси възможности да компенсира натрупаната загуба чрез въведените от държавата икономически мерки и вече е получило одобрение по националната програма за запазване на заетостта.
Освен „Бургасбус“ на загуба за 2019 г. са още „Медицински център II“ (-17 000 лв.), „Медицински център III“ (-47 000 лв.) и „Центърът за кожно-венерически заболявания“ (-2000 лв.).
Всички останали 13 общински търговски дружества в Бургас са на плюс. Отличникът е „Чистота“ ООД с печалба от 508 хил. лв.
Пълните финансови отчети на всички 17 общински търговски дружества вижте ТУК.