Впечатляваща изложба от 3D макети на потънали кораби, интерактивна карта на черноморското дъно с изчезнали обекти и интерактивни игри за деца-изследователи са съпътстващите прояви, които Бургас ще представи пред гостите от Европа по време на домакинството си от програмата на европредседателството.
Причината е, че основните събития, които ще се проведат в морския град, са посветени на Черно море и региона - "Европейският морски ден" на 31 май - 01 юни и Заседание на Генералните директори по рибарство и аташетата по рибарство на 06 - 07 юни.
Събитията, организирани от Община Бургас, ще поставят акцент върху морските археологически проучвания на потънали кораби и селища в българските води на Черно море и значението на морето. Това включва атрактивната изложба "Скритите тайни на Черно море", международна научна конференция, посветена на подводната археология, създаване на интерактивна карта и игри за деца.
Експозицията "Скритите тайни на Черно море" ще бъде изложена в зала "Александър Георгиев Коджакафалията" на Културен център "Морско казино" от 31 май - 30 юли. Залата ще бъде изцяло преобразена, за да пресъздаде подводния черноморски свят. Експозицията ще включва 10 броя 3D макети на потънали кораби, в състоянието в което са намерени, любопитни артефакти, открити при последните проучвания на морското дъно и интересна допълнителна информация към тях. Интерактивна карта на черноморското дъно с потънали обекти ще дава възможност на посетителя да получи подробна информация за потъналите кораби или изчезналите вече селища.
Интерактивни игри за деца ще посрещат най-малките посетители в зала "Христо Фотев" на културния център. В "Корабен конструктор" децата ще конструират 2 триизмерни разглобяеми макети на кораби от дърво. Макетите ще са прототипи на кораби, намерените при последните подводни археологически експедиции в Черно море. Децата ще ги сглобяват и разглобяват по предоставен им чертеж и снимка, придружени с информация за кораба и времето през което е плавал по море. Играта "Подводни археолози" ще бъде свързана с проучване на скритите "тайни" на Черно море. За целта децата ще ползват перископ, снабден с очила за виртуална реалност и видео кадри на подводната археологическа експедиция. Инсталацията ще дава възможност на участниците да "изследват" дъното на морето, откривайки потънали обекти. Експозицията "Морски изследователи" ще бъде свързана с провеждане на експерименти, а с помощта на табла ще се демонстрират как се правят подводните проучвания.
В международната научна конференция, която ще се проведе от 31 май до 03 юни, български и чуждестранни учени ще представят най-новите разработки по темата, свързана с археологическите проучвания и открития в Черно море. Алеите в Морската градина ще представят изложба на постери с най-новите постижения на археологията в България.
Проектът "Скритите тайни на Черно море" се осъществява с финансовата подкрепа на "Културна програма за Българското председателство на Съвета на Европейския съюз 2018 г." на Национален фонд култура.
Партньори при реализацията на събитията са Националния археологически институт с музей към БАН, Центъра за подводна археология в Созопол и Регионалния исторически музей в Бургас.