Бургас ще се побратими с град Улсан от Южна Корея. Това се разбира от докладна записка на зам.-кмета Красимир Стойчев, с която се иска от Общинския съвет да даде съгласие за одобряване на споразумение за сътрудничество и побратимяване между двата града.

Улсан e град в югоизточната част на Република Корея. Има население от 1 175 625 жители и обща площ от 1,057 км². Той е един от главните пристанищни градове в Източно море. Там се намира заводът на „Хюндай“ – най-голямото в света интегрирано предприятие за производство на автомобили, което е в състояние да произвежда 1,6 милиона бройки годишно.

Идеята за побратимяване на Бургас и Улсан не е нова – за първи път темата е дискутира още през 2013 г. Комуникацията между двата града е подкрепена с бизнес визита на делегация от Улсан, която е изразила сериозни намерения за инвестиции в Индустриалните зони на Бургас. През 2018 година са реализирани сериозни стъпки в посока побратимяване на двата града, като е подписан Меморандум за разбирателство и приятелство между тях.

Подкрепа за финализирането на намеренията за побратимяване на двата града е получена и на правителствено ниво по време на Втората сесия на Българо-корейската междуправителствена комисия по икономическо сътрудничество през 2019 г.

В резултат на добрите взаимоотношения на Бургас и Южна Корея и перспективата за развитие на взаимоотношенията, в българския град беше открито Почетно консулство на Южна Корея. Няколко години поред при голям интерес от страна на бургаската публика се провеждат и Дни на Корея. От четири години корейски език се изучава в много елитни бургаски училища и интересът към него се увеличава.

Красимир Стойчев мотивира предложението си и с това, че партньорството между двата града би разкрило нови възможности и сфери на сътрудничество, като осъществяване на съвместни проекти по програми за побратимени градове, обмяна на опит в културната и образователната сфера, както и в области, свързвани с развитието на културата, образованието, икономиката и туризма.

Снимка: Уикипедия