Бургаският апелативен съд разглежда дело за 2,4 млн. лева, платени авансово от Пътната агенция за ремонт на фаталния тунел "Ечемишка".
 
От АПИ твърдят, че парите са теглени и харчени от бургаската фирма "Трансстрой" и настояват тя да възстанови средствата. Делото е спечелено от АПИ на първа инстанция, а в момента "Трансстрой" оспорва решението на Бургаския окръжен съд.  
 
От "Трансстрой" настояват да им се признаят разходи в размер на 1,163 млн. лева. С тях е направен технически проект на ремонта, купени са и материали, обясни адвокатът на фирмата Евгений Мосинов. Харченето на тези пари обаче е неправомерно и неоправдано, смята юристът на Пътната агенция Георги Амуджиев.
 
Според него "Трансстрой" няма никакво право да се разпорежда с отпуснатите средства, защото не е участвала в обществената поръчка за ремонта на тунела. Поръчката е спечелена от фирма "Техностил 2001" ЕООД през 2005 год. Две години по-късно е образуван консорциум, в който "Трансстрой" държи 99% и става водещ съдружник.
 
Тогава е преведен и авансът от 2,4 млн. лв. "Интригата не е кой изхарчи парите, а кой допусна плащането им и създаде тази ситуация", коментира адвокат Мосинов. В момента юристите на АПИ настояват, че договорът от 2005 год. за ремонт на тунела е нищожен, защото са допуснати сериозни нарушения при обявяването на обществената поръчка.
 
"Ако договорът е незаконосъобразен, защо Пътната агенция го е подписала", контрира Мосинов. Според адвокат Амуджиев от "Трансстрой" не са имали право да получат парите, защото не са участвали в обществената поръчка. На въпрос защо тогава средствата са изплатени, адвокат Георги Амуджиев отговори: "Въпросът не е към мен. Въпросът е към онези, които ходят с червени папки".

 
Юристът е на мнение, че на бургаската фирма не трябва да се признаят направените до момента разходи, защото те не са правомерни. "Фирмата не е посочила номиниран изпълнител, който да изготви техническия проект. Самият проект пък е приет от АПИ, защото те са го представили като свое авторско произведение, което не е вярно", обясни Георги Амуджиев.
 
"Трансстрой" е закупила и материали без да е наясно дали те ще й потрябват, тъй като по това време не е имало строително разрешение. "Откъде познаха какви материали трябва купят, като към този момент нямат одобрен технически проект и разрешение за строеж?"
 
Остава открит и въпросът за остатъка от сумата до 2,4 млн. лева, обясни още адвокат Амуджиев. От "Трансстрой" пък обясниха, че по техните сметки реално има преведени едва 430 хил. лева. Останалите пари били по сметките на консорциума. Освен това договорът за ремонта на тунела така и не бил прекратен, макр че в момента се претендира за неговата нищожност.
 
Това на практика оставя вратичка на "Трансстрой" да заведе дело срещу АПИ и да поиска пълната сума по договора. Вариант, който ръководството вече обмисля, призна адвокат Евгений Мосинов.