Хората търсят мед основно меда през зимните месеци, коментира пред Грамофона нюз пчеларят от Малкотърновско Андрей Стойчев. Той и съпругата му Елена произвеждат от години странджански манов мед, на две места  - в селата Столово и Визица.

„Има хора, които ядат мед целогодишно. Всеки човек е много различен – някои го консумират страшно много, други изобщо или с два буркана си изкарват зимата и после не търсят. Който, както е свикнал. Няма как да наложиш на някой да изяжда по една тенекия, например“, обяснява Стойчев.

По думите му медът не лекува болестите и той не е панацея. „По време на ковид пандемията се говореше, че пчеларите не се разболяват, но това не е така. Важно е да се знае, че когато човек се храни здравословно, имунитетът му ще е по-силен. Медът засилва имунната система и когато човек се разболее, той просто прекарва по-леко самата болест.

Много често хората си купуват  витамини от аптеката за подсилване на имунната система. Още по-хубаво е по-отрано да започнат с консумацията не само на меда, но и на пчелните продукти – прашец или пчелно млечице“, категоричен е Андрей.

Според него отношението и уважението на пчеларите не трябва да са само към клиентите, но и към самите продукти, които произвеждат. „Хората и затова не са толкова запознати, защото няма достатъчно информираност. И консумацията на мед като цяло е по-малка, защото хората не знаят какви са лечебните свойства и полезните действия на меда“, счита пчеларят.

Той допълва, че единственият начин медът да бъде разпознат, е чрез анализ в лаборатория. „От него става ясно колко процента има липа, акация, манов мед ли е продуктът. Трябва всеки един колега, който добива мед, да прави анализ в лаборатория, за да знаят клиентите какво им се предлага и да им се дава този анализ.

При нас контролът е жесток. Ние, освен че заедно с меда подаваме брошури с информация на клиентите, предоставяме на който желае и сертификат“, казва още Андрей Стойчев.

Засега той не е получавал информация за търговци, предлагащи манов мед-менте или изобщо фалшив мед.

„Специално ние в Странджа добиваме много малко като количество – от 5 до 10 килограма от кошер, защото вадим само един вид –манов мед и нямаме други. Той е различен по състав от другите видове мед. Има соли, които са доста наситени в самия мед и на вкус е по-различен. Някои го харесват, някои не го харесват – всичко е въпрос на вкус и нямаме право да се сърдим на никой затова.

Пчеларството в полето обаче е доста различно и там има по-голямо количество - до 20, 40, 60 килограма от пчелно семейство. Отделно от това пчеларите в полето са по-запознати и имат повече проблеми, отколкото в Странджа, защото при нас няма пръскания и обработване на земеделски земи“, допълва още Стойчев.