Държавната агенция за бежанците се позовава на изказвания на Владимир Путин, за да мотивира отказа си да даде международна закрила на руски граждани. Това става ясно от мотивите на състав на Бургаския административен съд, който отмени подобно решение. То е свързано с молбата на руснака Владимир Жгулев, който търси убежище у нас.
Жгулев е против войната в Украйна, има свой канал в YouTube, където говори за това и е получавал заплахи заради позицията си. Идва през юли миналата година у нас, а след като става ясно, че в Русия започва частична мобилизация, решава да остане за постоянно и търси закрила. През ноември е извикан на интервю в регистрационно-приемателния център на Държавната агенция за бежанците в Баня. Там той разказва, че призивите му да не се воюва са престъпление според сега действащия в Руската федерация Наказателен кодекс.
Убеден е, че има реална заплаха за него заради убежденията и публикациите му и че в родината си ще е поставен пред избора или да отиде на война, или да влезе в затвора. Интервюиращите служители разполагат и със справка от международния отдел на Агенцията за бежанците. Там се дават данни за тежки нарушения на правата на човека в Русия, а също така има и информация, че мобилизацията е започнала незабавно и без подбор.
Въпреки справката обаче екипът от центъра в Баня решава, че заплаха за Владимир Жгуев няма. Той е извън възрастта за отбиване на военна служба, казват от там. Освен това интервюиращите стигат до извода, че няма опасност Жгулев да бъде изпратен на фронта в Украйна, защото Владимир Путин е обявил край на мобилизацията. Нещо повече, в решението, с което е отказана международна закрила се отбелязва, че наказанията за отклоняване от военна служба не били прекомерни и съотвествали на приетите стандарти за правата на човека. Освен това подобни наказания са предвидени и в българското законодателство, обясняват от Агенцията за бежанците. Най-фрапиращият мотив при отказа Владимир да получи хуманитарен статут, че на територията на Русия не се водят военни действия.
Административният съд в Бургас обаче не се съгласява с мотивите на Агенцията и отменя решението за отказ. Съдия Лилия Александрова цитира два фрапиращи случая. При единия дете е нарисувало в училище антивоенна рисунка. В резултат на това бащата е осъден на две години затвор, а детето е дадено в приемно семейство. Във втория случай е арестувана студентка заради пост в инстаграм. „Цитираните случаи показват, че под страх от наказателна отговорност е забранено изказването на мнение, различно от мнението на Путин и управляващите Руската федерация, особено такова, което противостои“, обяснява в мотивите си съдия Александрова.
Според нея това, което в демократичните държави наричаме свобода на изразяване (право на лично мнение) „може да осигури на жалбоподателя не само висока глоба, но и лишаване от свобода, само защото неговото лично мнение за войната, която Русия води срещу Украйна не съвпада с това на управляващите Руската държава“. Решението на Бургаския административен съд за радост на Владимир Жгулев е окончателно и не подлежи на обжалване.
Той обаче е един от малцината руснаци, които са успели да получат закрила в България, разказа адвокатът му Драгомир Ошавков. Оказва се, че от 188 молби за международна закрила, България е предоставила такава на не повече от 10 руснаци.
За разлика от делата на бежанците от Сирия, Ирак, Афганистан, то тези на руските граждани се разглеждат по ускорена процедура. Така интервютата се правят в най-близкия център от служители, чиято компетентност е под въпрос, а решението може да се обжалва само на една инстанция.
В Бургас от шест подадени молби за закрила не е уважена нито една. И единствено Владимир е имал късмета да попадне на съдия, който смята, че животът му е застрашен. Какво е да си срещу войната в държава, в която думата „война“ е забранена със закон, очаквайте интервю с Владимир Жгулев.
Браво на съдия Лилия Александрова! Дато стават все повече такива с морал и чест!