porojВ нощта срещу четвъртък (11 февруари) интензивно ще вали дъжд, предупреждават от община Бургас и предоставят подробна прогноза. Целта е да информират населението за предстоящите нови наводнения, които са очаквани. Грамофона Нюз припомня, че изминалите дни бяха апокалиптични за региона. Реките преляха и затвориха пътища, евакуираха хора от наводнени къщи, пред скъсване беше предпазната дига между Мандренското езеро и язовира.

За да предотвратят евентуална паника сред населението от общинската администрация разпространиха информация за това какво се очаква и как да действат гражданите при опасност от наводнение. Редакцията на Грамофона Нюз е готова да съдейства за по- добрата информираност на населението. Публикуваме подробната информация от общината, без редакторска намеса.

Ще духа силен вятър от изток-югоизток. Температурите на въздуха почти навсякъде в Бургас ще са положителни. Снежната покривка ще се топи. Ще има условия за локални наводнения. През деня дъждът ще отслабне и надвечер на много места ще спре. Тогава и облачността ще намалее. Вятърът ще отслабне до умерен и ще се ориентира от юг-югоизток. Дневните температури на места ще достигнат 12-14 градуса.

В нощта срещу петък ще има променлива облачност. Минимални температури 0-5 градуса. През деня облачността ще се уплътни и по-късно отново ще завали дъжд. Вятърът ще е слаб до умерен от юг-югозапад. Ще е топло за средата на февруари и снежната покривка ще продължи да се топи.
В нощта срещу събота вятърът ще се обърне от запад, ще нахлува студен въздух. Дъждът в южните райони до обяд ще спре, а облачността ще се разкъса. Дневните температури ще бъдат в широк интервал - от около нула градуса в Лудогорието, до 6-7 в Югоизточна България.

Наводнението е природно бедствие, което в известна степен може да се прогнозира. Органите на Гражданска защита и на други ведомства, съгласно Закона за водите, водят на отчет, наблюдават и предприемат мерки за обезопасяването на потенциално опасните водоеми на територията на цялата страна. Ето защо при опасност от наводнение трябва да знаете, че ще бъдете известени. Следете съобщенията по радиото и телевизията и изпълнявайте конкретните указания, съобразно създадената ситуация.

Какво трябва да знаем предварително?

Наложително е да знаете от кои реки, язовири и други водоеми близо до вашето населено място може да се очаква наводнение. Ако потърсите информация от Гражданска защита, ще имате предварителна яснота за районите, които е възможно да бъдат залети, за най-късите и безопасни маршрути, по които трябва да

стане изнасянето при опасност от наводнение.

• Ако вашето жилище, селскостопанска сграда или друг имот се намират в непосредствена близост до река и попадат в заливната й зона, поддържайте връзка с органите на Гражданска защита, особено в периоди на проливни и продължителни дъждове във водосбора на реката.
• В незащитените заливни зони на реките не се строят жилищни и селскостопански сгради. Не изхвърляйте строителни и битови отпадъци в коритата на реките, това намалява проводимостта на речното корито.
• Ако живеете близо до река и забележите, че коритото и пространствата под мостовете не са почистени от отпадъци, строителни материали, дървета и други, ако има постройки в заливните зони, сигнализирайте в кметството или в областната управа.
• Не преграждайте речните течения с цел водовземане за поливане или къпане на животни. Това е забранено от Закона за водите. Прегражденията многократно увеличават разрушителната сила на водата при наводнения.

Как да действаме при реална опасност от наводнение?

• При необходимост от евакуация, ще бъдете уведомени от органите на Гражданска защита. Подгответе личен багаж с най-необходимите документи, лични вещи и продукти.
• Изключете газта и електричеството.
• При невъзможност за напускане на сградата, ако нивото на водата продължава да расте, заемете най-горните етажи или покрива. Ако имате мобилна връзка, известете близките си или се обадете на телефон 112..
• Ако се намирате близо до корито на пълноводна река или дере, необходимо е незабавно да се отдалечите от тях и да се придвижите към най-близкото възвишение.
• При поройни дъждове не заставайте под мостове, подлези, надлези и други съоръжения, високата вода може да ви отнесе.
• При пътуване е препоръчително водачът на МПС да спре и изчака спирането на пороя. Незначително понижение на нивото на пътя може да предизвика голяма разлика в дълбочината на водата.
• Не правете опити за пресичане на разливи и потоци, освен ако не сте сигурни, че водата е по-ниска от осите на колата или от коленете ви. Пресичайте само при спокойна вода.
• Бързотечащи разливи и потоци се пресичат само ако имате помощно въже за преминаване и обезопасително въже за тялото.
• Ако сте на път и констатирате опасност от наводнение, обадете се в Гражданска защита. При липса на такава възможност, предупредете кметството на най-близкото населено място или преминаващи хора.
• При невъзможност за евакуиране на животните, отворете вратите на помещенията, където са затворени.
• Спазвайте указанията и реда, установени от органите на МВР и Гражданска защита.

 

Снимка: Десислава Генева