През почивните дни (14-15 ноември) стартира орнитологичният мониторинг на Бургаски езерен комплекс. Той се осъществява от доброволците и експертите на Българско дружество за защита на птиците – Бургас.
По време на мониторинга бяха наблюдавани 41 747 екземпляра птици от 39 вида птици. С най-голяма численост са белочелите водни кокошки – 20 140 екземпляра и кафявоглавите потапници – 9 810 екземпляра. Наблюдавани са 7 бели лопатарки, 47 белооки потапници и 67 тръноопашати потапници. Тръноопашатата потапница е световно застрашен вид, а езерото Вая е ключово място за зимуването му в България.
След обработката на данните се оказа, че миналата година по същото време, тръноопашатите потапници са били с почти същата численост – 68 екземпляра.
Мониторингът на влажните зони и водолюбивите птици е между националните приоритети, които всяка страна следва да прилага като задължения по две международни конвенции – Рамсарската и Бонската. Числените и видови характеристики на водолюбивите птици се определят от предварително набелязани точки, които дават възможност за 100 % покритие на водоемите. Общата площ на влажните зони около гр.Бургас е около 9.200 ха. В тях влизат Поморийско езеро, Атанасовско езеро, ез.Вая, яз.Мандра, яз.Медово, яз.Порой. Защитените територии в комплекса са 7, а Рамсарските обекти – 4.