протест докериПротестиращи работници поискаха да минат към Министерство на културата. Саркастичната забележка е заради построения нов терминал в Пристанище Бургас за насипни товари, който е построен със заем от Японската банка. Сега терминалът не работи, а Порта трябва да плаща заема "на гърба на работниците". Това ще бъде за сметка на заплатите на работниците, които са пред съкращения. За заема за нужни по 300 хил. лв. на месец.

"Построяването на този терминал е най- големият паметник в България, който от самото му построяване се знаеше, че ще бъде затворен", каза Николай Стефанов от синдиката на пристанищните крановици. Според него това е паметник, "жив труп", защото има скъпа техника, която от две години не е помръднала. "Ще ми казват те, че има техника, която е на пристанището и ние трябва да си я плащаме. Какво да плащаме- некадърността на ръководството, на държавниците, на управляващите, които си нямат хабер от пристанищната дейност. Да подадем по едни молби до Министерство на културата, да минем към тях и  да започнем да изплащаме паметника", каза Стефанов. Според служителите това не е първата скъпоструваща техника, която изплащат. "От 24 години съм тук, има колеги, които са повече от мен, хладилници ли не изплащахме, какво ли не изплащахме и накрая за какво- да ми кажат ела да си получиш заповедта за съкращение", възмутено крещеше крановикът, придружен от бурните възгласи на протестиращите, които

бяха около 300 души.

"Нито сме акционери, а плащаме нещо и накрая с лека ръка се освобождават хората, които са дали живота си в това пристанище", викаха синдикалистите. Протестът е организиран от синдикалните структури на КНСБ и КТ „Подкрепа" в пристанището. Те изпратиха декларация до министър- председателя, Министерство на финансите и Министерство на транспорта, но тя остана без отговор.

Самите служители се страхуваха да говорят пред репортерските микрофони. Всичко от пристанищните такси отива в държавата. "И нашите пари отиват в София да си правят метрото и магистралите. София не е България", скандираха протестиращите. Според тях в цял свят пристанищата просперират и държавата като не може да го стопанисва, да даде пристанището на Общината или на концесия. "Постоянно ни източват, изпиват ни кръвчицата", викаха  пристанищните работници.
По проект този терминал 2А трябва да се плаща от корабните и тонажни такси. Според протестиращите никой не търси къде изчезват парите, а натоварват пристанището, което ги плаща със съкращения и намаляне на работни заплати. Те се чувстват двойно рекетирани от държавата, а с натиска да се тегли нов кредит, смятат че ще спрат да получават и заплати.
Протестиращите скандираха около час и се заканиха това да бъде само началото на недоволството им. В края на днешния митинг, за да подкрепят пристанищните работници, към протеста се присъединиха железничари от жп секцията в Пловдив.

{gallery}/protest_dokeri{/gallery}