Близо 28 000 души са посетили събитията и експозициите на Регионалния бургаски музей през 2018 г. Спрямо предходната година ръстът на посещенията е 20 %, измерим както в приходите от билети така и в статистиката на безплатните посетители. Това показва публикуваният публичен отчет на РИМ за работата му през миналата година.
Основен фактор за привличане на публика е представянето на елитни изложби. През лятото на 2018 г. в зала „Трезор” на Археологическия музей са гостували Панагюрското златно съкровище, златната маска на Терес, тракийското съкровище от с. Кралево, болярското съкровище от с. Долище и най-старото злато в Европа от Варненския халколитен некропол.
В Историческата и Етнографската експозиция бяха показани две авторски изложби на бургаските музейни специалисти – „Българските светци”и „Забавната музика в Бургас през ХХ в.”.
2018 г. ще се запомни от най-малките посетители с откриването на обновения Природонаучен музей и възобновяване на лятното училище „Приключение в музея”.
През изминалата година РИМ-Бургас участва в 23 гостуващи изложби, представени пред широката публика в Бургас, Карнобат, Средец, Търговище, Казанлък, Камено, София, Созопол, Малко Търново, Шумен, Пловдив.
Общият брой организирани събития през 2018 г. е 53 – изложби, празници, лекции, чествания, национални и международни научни конференции.
Само за година от печат са излезли 3 собствени издания на РИМ-Бургас – сборник с доклади от научната конференция „Българските бежанци в Бургас и региона 1878-1944 г.“, първа книга за историята на Акве калиде – „Aquae calidae – любимите бани на императори, царе и султани ” и том 6 от „Известията на Бургаския музей“.
Научната дейност на Музея бе свързана както с археологически проучвания, така и с попълване на фонда и неговата дигитализация. Разкопки са извършени на крепостите Акве Калиде и Русокастро, а теренни обходи в землищата на кварталите Сарафово и Ветрен, както и в с. Богданово, община Средец.
През 2018 година са финансирани и изпълнявани 4 проекта на РИМ-Бургас. Най-големият от тях – „Общото културно наследство без граници – TOGETHER“, е с обща стойност 486.735,54 евро, от които 256.135,91 евро са за дейностите на Бургаския музей.
Другите три са финансирани от Министерство на културата - „Старите рибари в търсене на онлайн чираци”, Изложба “Българските православни светци” и „Празничен календар за моми и ергени“, чието изпълнение предстои през 2019 г.