С греяно вино, много музика и настроение отбелязаха в Поморие Трифонофден. Днешният ден е особено почитан в морската община и това не е случайно. 1/5 от лозовите масиви в областта са на територията на община Поморие. От 62 хил. декара лозя в Бургаско, 12 хил. са именно тук, а 10 от общо 27-те винарски изби и заводи от региона също са в Поморие, отбелязва председателят на ДФ „Земеделие“ Лидия Станкова.
По традиция преди празника бяха зарязани лозята. Това се случи в един от масивите, които бяха напълно унищожени от урагана през септември миналата година. Днес ситуацията е коренно различна, признава със задоволство кметът Иван Алексиев.
„Хубаво е, че успяхме да спасим сектора, благодарение на служебното правителство и активната помощ на областния управител проф. Мария Нейкова. Ако си спомняте масивите бяха пометени. Тогава се пое ангажимент за заплащане на продукцията, за заплащане на конструкцията, на самите растения. Всичко е изплатено на лозарите, а „Черноморско злато“ изкупи продукцията“, коментира Алексиев. Вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров гарантира, че държавата ще продължи да подкрепя бранша.
Почти 4000 декара бяха унищожени при миналогодишната буря. Обезщетени са над 550 земеделски производители, като всеки от тях е получил по 250 лева на декар. Това съобщи заместник-министърът на земеделието Тодор Джиов, който също е в Поморие днес. Заместник-министърът допълни, че страната ни се цели към нови пазари, за да възстанови позициите си.
Според него страната ни и родните винопроизводители трябва да се ориентират към американските и азиатските пазари, защото Европа е пренаситена, а на стария континент има сериозни държави, които произвеждат вино.
Повече реклама и завръщането на страната ни на винената карта си пожела председателят на Винаро-лозарската камара Йордан Чорбаджийски. „Нашата цел е да правим експорт на качествени вина, на скъпи вина. Да предлагаме продукт с висока добавена стойност. Да върнем българското вино там където му е мястото на винената карта.“
Около 2500 до 3000 тона вино на година произвежда поморийският завод „Черноморско злато“. В момента тенденцията е да се търсят повече бяло вино и розе. „Да не забравяме обаче, че българинът прави много домашно вино и то основно червено“, коментира изпълнителният директор на поморийския винпром Христо Янков. Той и колегите му посрещат днешния ден с надежда за успешна година.
„Това лозе, на което сме в момента, беше сринато със земята. Наистина успяхме, но този път усетихме помощта на държавата“, допълни Янков. И докато официалните лица зарязваха лозята, пред сградата на „Черноморско злато“ технологът Надежда Маринова приготви 120 литра греяно вино, които бяха раздадени на поморийци.