Видният бургазлия Петър Дойчев, известен като един от основателите на „Балкантурист“, разкри каква е оригиналната рецепта на известната в цял свят шопска салата. Той разказа историята на нейното създаване по БНР.

Оригиналната рецепта за шопската салата е измислена и утвърдена през 1954-55 г. в ресторант "Черноморец" в курорта "Св. св. Константин и Елена". Една сутрин тогавашният генерален директор на "Балкантурист" Владо Костов събрал специалистите в ресторанта – главния готвач, отговорника студена кухня, сервитьори и други служители. Целта била да се разнообрази менюто на ресторанта, защото напливът вече бил голям. Именно тогава е предложена и одобрена рецептата на новата Шопска салата, като след дегустация, тя е "пусната в производство".

Оригиналната рецепта се различава от вариантите, които се сервират днес. Шопската салата е продължение на Жътварската салата на "Балкантурист" и е изградена от домати и краставици, печена чушка (почистена от люспички и семки), червен сладък лук. Показател на салатата е лютата чушка, поставена отгоре.

Разликата между жътварската и шопската салата е, че на първата сиренето е раздробено отгоре, а при шопската то е стъргано. "Украсата трябва да е от магданоз, никакви розички от домат и други хрумвания. Сервитьорът трябва да попита дали клиентите искат лук или не, а грамажът на ястието е 150-180 г.", казва Дойчев. Салатата е наречена Шопска заради лютата чушка, тъй като шопите обичали люто.

"Тази салата е марката на България. Трябва тази салата да се защити", призова Петър Дойчев с искане за патент. Шопската салата е популярна на Балканите и Централна Европа и в няколко страни смятат рецептата за своя традиционна.

При пътуванията си зад граница Дойчев с изненада установява, че в менюто на много страни, особено на Балканите, се предлага и шопска салата. И не само! Тя може да се окаже без печени чушки, да няма лук, например в Чехия и Словакия (šopský salát). В някои от тези страни, вместо настъргано сирене отгоре, финалният завършек на салатата е със… захар.

Петър Дойчев, популярен и с прозвището Бат' Петьо Балкантуриста, е роден на 19 септември 1924 г. в Бургас. След Немското училище в града завършва Стопанската академия във Варна. Трудовата му биография в сферата на туризма започва през 1948 г. Дойчев преминава последователно през всички стъпала в професията, заемайки различни оперативни и управленски позиции от администратор и екскурзовод до началник на отдел "Средства за подслон и хранене" към Комитета по туризъм, сега Министерство на туризма. Той отдавна живее в София, но тази година беше удостоен със званието „Почетен гражданин на Бургас“.

Снимка: nessebar-news.com