Свикнали сме да изпращаме годината с много блясък, шумни купони и фойерверки. Но от кога 31 декември има специално място в календара на българите? Според дамите от Бургаския етнографски музей, това се случва в периода на войните от началото на 20 век.
В миналото хората просто не са брояли дните така, както ние – от 1 януари до 31 декември. Годината се е разделяла според това, кога може да се работи. Като се има предвид, че и Коледа се е отбелязвала на 6 януари, просто не е имало как да изпращаме старата година на 31 декември.
Реално за старите българи новата година е започвала около Сирни Заговезни. И кукерите, които игрят тогава са точно за това. „Лесно и достъпно е обяснението, че гонят злите духове. Реално обаче те преобръщат годината, преобръщат ритъма. Със заораването се опложда земята и това можем да приемем, че е била новата година за нашите предци“, казват от Етнографския музей.
Горе-долу по същото време, в периода на войните, българите започват и да украсяват елха. До тогава тази традиция е била непозната за нас. Централна роля в зимните празници е имал Бъдника. Той е от крушово дърво и давал светлината, която е толкова важна в зимните празници.