Днес е Игнажден. Според християнската традиция се смята, че на този ден започват родилните мъки на Богородица. В Източна Странджа този празник е бил известен като Черноризие, разказва пред Грамофона нюз Росица Топалова, уредник в отдел „Етнография“ при РИМ-Бургас.
„Когато Богородица усетила родилните болки, облякла черна риза. В миналото празникът се е почитал от бременните жени и всички млади булки“, обясни Топалова.
Тя припомня, че на днешния ден е много важен първият гост /полазникът/ в дома ни. Той трябва да е добър човек и късметлия.
„Гледа се той да не влиза с празни ръце, когато дойде в къщата. Не е задължително да носи подарък, а просто нещо. Много е важно днес да не се изнася нищо от дома, за да не бяга плодородието и имането да не се загуби“, допълва бургаският етнограф.
Топалова казва още, че навремето хората са имали притеснение кой точно ще влезе първи в домовете им. „Ти дори и да си с добри помисли, не знаеш дали годината ще е плодорна. Това не зависи от теб.
Дори и да искаш да донесеш късмет, може да стане обратното. Поради тази причина на Игнажден хората се въздържат да ходят на гости от страх дали ще бъдат достатъчно добри полазници“, припомня още Топалова.
По думите й на днешния ден най-желаните гости остават децата. Бургаският етнограф допълва, че това не е никак случайно. „Свети Игнатий е бил дете, когото Христос го вдига на ръце пред Апостолите“, казва експертът по традициите от миналото.
Характерно за днес е още, че не се работи. На 22 декември жените в Странджа в миналото са почитали Света Яна /Света Анна/, която е майка на Богородица.
Навремето дамите не отправяли молитви към светицата, така както се молили на Богородица. Причината била, че не искали да я разсърдят. На този ден също не се препоръчва никаква работа.
На същия ден в крайбрежна Странджа са почитали и Света Анасташа /Света Анастасия/. Забраната за работа в миналото на този ден била изключително строга. Смята ло се, че ако жените подхванат да правят нещо, могат да овдовеят.
Снимка: https://www.vrichane.bg/