На 25 април, петък, от 11.00 часа в Етнокухнята на Бургаския музей на ул. „Славянска” № 69 ще бъде представена кулинарна демонстрация на стара традиционна рецепта, посветена на пролетната чорба от коприва. Лесното и достъпно за изпълнение пролетно ястие ще сготви директорът на музея д-р Милен Николов.
По време на демонстрацията ще бъдат нагледно показани стъпките за приготвянето на чорбата, необходимите ѝ съставки, кулинарните тайни, които всеки ентусиаст трябва да приложи, за да стане истински питателна пролетната гозба.
Копривата е познато растение на всички нас, което можем да си наберем от всяка тревиста местност. Тя е диворастяща. При допир с острите й мъхести листенца, усещаме парещо чувство, за което от едно време знаем, че е много полезно за здравето. В България виреят както големи, така и малки коприви. Най-добре е да бъде избрана голяма (която достига до 1,5 м), тъй като според експертите съдържа повече полезни за организма съставки. Тя се събира през пролетта или есента.
Копривата е богат източник на хранителни вещества, особено на калций, който е 5 пъти повече от този в млякото и съдържа вещества, които понижават нивата на захарта. Специалисти препоръчват честата ѝ консумация, особено за хора, които страдат от анемия. Доказани са ползите ѝ в козметиката, тонизиращият ѝ и прочистващ ефект за организма.
Копривата е позната още от древността. Използвали са я в Египет, в Елада и Римската империя. По нашите земи била лек срещу редица болести, под формата на отвари и чайове. А копривената чорба се готви от нашите баби от незапомнени времена.
Освен вкусна копривена чорба по рецепта от Котел, на кулинарната демонстрация в музея ще бъде направена и зелена салата, също толкова вкусна, често консумирана и много обичана от българина.