Към най-новата експозиция на Бургаския музей - „Стена на буквите“ се присъедини един необикновен предмет от най-древната история на хората, населявали земите на днешен Бургас - малка керамична призма със знаци по четирите й страни. Тя е открита през 2008 г. при археологическо проучване на Селищна могила Бургас и се датира с Ранния Халколит (4900/4850-4600/4550 г.пр.Хр.). Археолозите смятат, че преди 7 хиляди години, когато древните хора са изпекли глинения предмет, върху четирите му стени са нанесли свои собствени знаци. Получените врязвания са инкрустирани с бяла паста.
Това е трета подобна находка – керамична призма с "предписмени знаци", намерена на територията на община Бургас. Тези артефакти могат да бъдат сравнени с известните оброчни плочки от с. Градешница (Врачанско) и с. Караново, към които и до днес не стихва интересът на учените – историци и лингвистици.
Едва ли някога науката, ще "разчете" каква информация е "записана" върху тези предмети, казват археолозите. Според тях по-важното в случая е, че още през V хил.пр.Хр. по Южното българско Черноморие са живеели земеделско-скотовъдни племена, които са имали ясното съзнание за "записване" на информация и предаването на този запис от поколение на поколение.
Днес две от тези изключителни находки са изложени в експозициите на РИМ Бургас – едната в зала „Праистория” на Археологическия музей (ул.Богориди 21), а другата - в Историческия музей (ул. Лермонтов 31).
Kakuv method e bil polzvan za opredeliane vuzrasta ot 7 hil godini?