Само след месец бургазлии и гостите на града ще имат възможност да разглеждат експозициите в археологическия музей, докато отпиват вино в чаша от римско или праисторическо време. Инициативата е на Бургаския музей. Виното ще е само от местни производители, а за целта реставраторът Иван Арабаджиев трябва да изработи 200 реплики на антични чаши.
Става въпрос за находки на бургаските археолози. Някои от тях са открити край магистрала „Тракия“. Оригиналите се пазят в музея в Бургас, а всяка една от репликите се изработва на ръка.
Това със сигурност не е нито лесен, нито бърз процес. Оказва се, че глината, с която в момента работи Иван Арабаджиев няма нищо общо с глината, с която древните майстори са извайвали своите съдове.
„Тази наша глина не е като едновремешната, доста се напуква“, обясни Арабаджиев и призна, че завижда на турските грънчари, които имат възможност да сушат на слънце.
„Ако нашата глина я оставим на слънце, точно за 15 минути ще се напука цялата. Каква е тяхната, направо не знам, но много ми се иска да си взема малко турска глина“, допълни Иван Арабаджиев.
Той първо източва чашите на грънчарското колело, след това ги обръща, ретушира дъното, а след това отново обръща чашата. После пък се гравира. Някога майсторите не гледжосвали съдовете, защото така водата в тях се запазвала студена. В Япония пък глината се подготвяла 100 години, за да бъде годна за работа. „Ако аз съм грънчар не знам дали ще имам син, не знам дали ще имам внук. Но подготвям глина чак за правнука си. Защото тя трябва да стои на атмосферните влияния – да замръзва, да се напуква и така да се обогати с органични вещества“, разкрива тънкостите на японската керамика Арабаджиев.
В момента той се е концентрирал върху четири модела чаши, които със сигурност ще привлекат вниманието на любителите на археологията.