Роботи посрещат малки и големи във фоайето на Международния конгресен център в Бургас. NAO5 – хуманоиден робот, способен да комуникира с хора, и Temi – мобилен робот за телекомуникационни връзки с „follow me“ функционалност, са сред впечатляващите технологии на провеждащото се второ издание на най-голямата световна инициатива за образователна роботика - First Lego League DIVE 2025. Двете машини са разработки на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“.
Състезание с роботи, LEGO изложение, научен форум, документално кино, апаратура за морски изследвания са само малка част от впечатляваща програма на провеждащия се фестивал в Конгресния център. Форумът на знанието, вдъхновението и технологиите събра над 700 деца от клубове по роботика в цялата страна, както и гости от чужбина.
„Поздравявам ви затова, че осем месеца се предизвиквате, учите, вълнувате, работите в екип и изобретявате, а днес е моментът, в който ще покажете кой е най-добрият. Но истината е, че всички сте победители, защото сте тук и заедно намирате решение как да направите света, в който живеем, по-добър. Сигурен съм, че след фестивала ще си тръгнете с много хубави спомени от Бургас и с повече приятели. Успех на всички!“, сподели на откриването на фестивала зам.-кметът по образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики Михаил Ненов.
„Комплименти за Община Бургас и Центъра за творческо обучение за това събитие. Специално за него в момента сред нас са и студенти от 18 държави, които са тук, за да работят заедно с Института по океанология по проекта Doors“, каза проф. Милен Балтов – ректор на Бургаския свободен университет.
„България е един от пионерите на учебната роботика. Още през 1990 г. сме на 6-о място в света по производство на роботи. Това, което днес виждам, много ме радва. По Плана за възстановяване МОН направи така, във всяко училище да има изграден STEM център. Повече от 500 училища избраха да изградят STEM център по роботика, а още 1500 по математика и информатика, което показва актуалността на роботиката. Вие ще живеете във време, в което роботите няма да бъдат само учебни, а ще ви подпомагат в много дейности във вашия живот, затова учете, за да придобиете умения за утрешния ден“, заяви проф. Найден Шиваров – директор на Националния STEM център.
Темата на сезона – DIVE – е посветена на моретата и океаните и предизвикателствата пред хората, които изследват подводния свят. Отборите демонстрират своите решения по темата чрез презентации на проекти и изпълнение на мисии с роботи на специално игрално поле, а победителят ще получи право на участие в международния финал на FIRST LEGO League Challenge в Гърция от 2 до 4 май, с подкрепата на Община Бургас.
Веднага след официалното откриване започна специалния Научен форум, посветен на Световния океан и полярните изследвания. Форумът бе открит от проф. Христо Пимпирев, директор на Българския антарктически институт, който сподели последните научни открития и новини от Антарктика.
Програмата стартира с премиера на документалния филм „100 години тишина“, дело на журналистката Мария Чернева и оператора Анна Андреева, които лично представиха своя филм пред публиката, който разказва за потънал американски кораб край българския бряг и историческите връзки, които изникват на повърхността след век мълчание.
В програмата с документално кино зрители предстои да видят още филма „Антарктика“ на Живко Константинов, „Едно ледено лято“ на Мария Чернева, Анна Андреева и Ара Хугасян и „Първото плаване: 126 дни на борда“, автор Благой Цицелков и Николай Кънчев.
Водещ на фестивала е Артьом Анатолиевич – Арти, а входът е свободен.
Във фестивалната зона могат да се видят още иновативните проекти на участниците в зала „Черноморие“, както и да наблюдават тренировъчните игри в събота и официалните робот-битки в неделя, изложение на Института по океанология към БАН в зала „Форос“ с апарати за изследване на морската среда, мащабни LEGO експозиции на двата най-големи български клуба на колекционери – Brick Hunters и LEBGO.
Фестивалът включва и томбола „Story с FIRST LEGO League DIVE“, с тематични награди и специални изненади за участници, които споделят свое впечатление от събитието в социалните мрежи.
От 18:30 часа пред Конгресния център ще се състои и фестивалният хепънинг DIVE с участието на младежки музикални и танцови формации, който ще завърши със зрелищно 3D mapping шоу.
Организатори на събитието са Център за творческо обучение – организация с мисия за модернизиране на българското образование чрез технологии и иновации, и Община Бургас, която традиционно подкрепя развитието на младежки STEM инициативи.