Интересни разговори от миналото до днес пренесоха десетките гости, дошли да се вдъхновят от историите за Странджа планина в библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас.

Всички жители на село Граматиково, облечени в най-новите си дрехи, на Гергьовден отиват да се поклонят в параклиса „Свети Георги“. Наричат го манастира, наричат така всички параклиси в Странджа – манастири. Отварят сандъците, изваждат най-хубавите си ризи, сукмани и панталони, всички са пременени и цялото село мирише на нафталин. Така започва обаятелно да разказва Вида Буковинова на срещата на тема „Пътят към Странджа“.

Това пътуване в миналото бе организирано от Петя Кирилова от фондация „Невроезикова превенция срещу деменции“. На първият ред сред гостите беше Илиян Янчев, кметът на община Малко Търново, който сигурно познава всеки сантиметър от територията на Странджа планина. Но и Янчев, като всички други, беше дошъл с нетърпение да се вдъхнови и потопи в мистиката на планината.

До параклиса край Граматиково имаше пещера, продължава разказа си Вида Буковинова. Пещера със сталактити и сталакмити, влизаш вътре и всичко в сребро, ослепяваш, а после майките ни гонеха оттам, за да си вземат аязмена вода, лековита. През 50-те години каптират водата и този природен феномен изчезва. С друго сравнение показва, че нейните спомени са от преди 70 години, когато село Граматиково е наброявало над 2 хиляди жители, а сега едва стига до 200 души.

Въпреки обезлюдаването на планината, обаче, мистиката на Странджа остава и влюбилите се в нея се връщат отново и отново.