Във фотоархива на Археологическия музей в Созопол са запазени снимки на интересен византийски оловен печат, който е намерен на морския бряг югоизточно от Стария град на Созопол, от изхвърлена в морето пръст при изкопни работи в Стария град. Печатът е документиран от Димитър Недев – археолог и директор на музея в град Созопол. Върху двете страни на печата има изписана легенда с гръцки букви „Θεοτόκε βοήθει τῷ σῷ δούλῳ Ἀνδρονίκῳ πατρικίῳ πιγκέρνῃ καὶ δρουγγαρίῳ τῶν πλοΐμων“, чийто превод е: „Богородице, помагай на твоя роб Андроник, патриций, пикерни и друнгарий на флота“.
Личността на Андроник – друнгарий на византийския флот през първата половина на XI в. – ни е известна единствено от сфрагистични паметници от това време. Досега знаем две групи оловни печати, които се свързват с друнгария Андроник. Съхраняват се в няколко световни сфрагистични колекции. На два печата (с различно разположение на надписа) той е само на длъжност като командващ византийския флот. На други три печата (един с изображение на Богоридица на аверса и други два с двустранно изписана легенда), той съвместява длъжността на флотски ръководител с тази на „πιγκέρνῃ“ („епикерн“ – виночерпец), от което може да се предположи, че е познат и дори близък до императора. Печатът от Созопол има точен паралел единствено с отпечатък от колекцията на Ермитажа.
„Δρουγγάριος τῶν πλοΐμων“ е отбелязан във византийски тактикони (таблици със списъци на титли и длъжности) от IX–X в. От IX в. до втората половина на XI в. това е командващият на византийския флот разположен в Константинопол.
Доколкото ми е известно, единственият печат на този византийски сановник и военно лице, чието местонамиране е известно, е именно печатът, намерен в Созопол. Според известния специалист по византийска сфрагистика професор Иван Йорданов през X в., може би в последната третина на столетието, в Созопол е била дислоцирана византийска военна част – вероятно флотско съединение – начело с „протокентарх“. Трябва да се отбележи, че тези съждения са направени върху известна снимка на печат на „Леон, протокентарх на Созопол“, която е била видяна от Иван Йорданов във фотоархива на Комисията по византинистика във Виена.
Представеният печат на Андроник, друнгарий на византийския флот, подкрепя косвено предположението на Иван Йорданов за разположени в Созопол в края на X – началото на XI в. византийски флотски части и показва важното значение на средновековния Созопол като морска база на византийския флот по западния черноморски бряг в края на X и първата половина на XI в.
Автор: Йото Йотов – уредник, Археологическа експозиция на РИМ-Бургас