Царевски рибари се прибират с черноморска акула. Деликатесната рибата се лови от няколко седмици, а според слуховете някои лодки вадели по 70-80, че дори и 100 парчета от нея. Новината предизвиква искрената завист на техни колеги от бургаския залив. Морските вълци признават, че уловът на акула не е за всеки.
„Екзотично занимание, почти колкото и самата риба“, твърдят с усмивка по-опитни рибари и обясняват защо. Акулата се лови доста навътре в морето. Общо взето имаш около два час път с лодката, което си е поне 20 км. от брега.
„Обикновените лодки плават свободно в зоната от 2 морски мили от брега. След това обаче се изисква специален режим“, казват рибари. Реално акула могат да хващат тези, които имат квоти за калкан, защото техните лодки имат правото да навлизат толкова навътре в морето.
„Не е за всеки. Техните лодки имат сонари, следят ги граничните, защото реално риболуват в извънтериториални води.“ Дългият път изисква и повече гориво, освен това акулата си има тънкости при улова. Тя се лови на голяма дълбочина. Ползват се парагади – специални въжета, на които има закачени куки. Те се пускат на морското дъно и след ден-два се проверяват.
Акулата си има своите тънкости не само при улова, но и при приготвянето. Филето трябва да се накисне в мляко преди готвене, за да се премахне специфичният мирис на амоняк.
Любителите на деликатесните риби имат още един повод за радост, защото в момента е сезонът на калкана. На пазара в „Краснодар“ се появиха пресни екземпляри, а по-дребните се продават на почти народна цена от 15 лв. за кг. толкова вървят калканите от по килограм и половина.
Малко по-големите са 25 лв., а едрите риби, от които ще има достатъчно и за чорба, и за пържене, се продават за 30 лв. килограма.