Детски научен център с планетариум ще бъде построен в Бургас. Това става ясно от обществена поръчка, обявена от Общината, показа проверка на Gramofona.com.
„Доставка, монтаж и тестване на интерактивни инсталации за целите на изпълнение на идейна концепция за създаване на уникален творчески продукт – „Детски научен център“ с Планетариум в гр. Бургас“ е точното наименование на поръчката, възложена от зам.-кмета Йорданка Ананиева. Прогнозната стойност на заданието е 580 025.83 лв. без ДДС.
Центърът ще разполага с 3 зони – Иновация, Енергия и Откривателство.
Зона Иновация ще има 4 интерактивни инсталации, проследяващи развитието на човечеството благодарение на способността на хората да изобретяват и да намират различни приложения на съществуващите в природата материали и ресурси. Едната инсталация ще обяснява и показва нагледно характеристиките на морските обитатели. Чрез втората посетителите ще могат да изпробват движението на съдове с различни форми през „плувен канал“. Третата инсталация ще представя видовете естествени и синтетични материали и процесите на еволюция при тяхната употреба. Четвъртата ще презентира характеристиките на солта и нейните свойства.
Зона Енергия ще разполага с 6 интерактивни инсталации, представящи нагледно различни варианти за произвеждане на енергия и нейните форми. Първата ще показва различните електрически потоци и необходимата енергия за захранване на различни устройства. Втората и третата ще демонстрират силата на вълните и на вятъра като източник на енергия. Четвъртата инсталация представя пътя на електрическата енергията. Целта на петата е да илюстрира метод за извличане на енергия чрез „трансфера“ на вода, изпомпвана от воден басейн, разположен на ниско, до такъв, който е на по-висока надморска височина; Шестата инсталация ще описва динамичната нестабилност на еластична структура в поток (течение).
Пет ще са интерактивните инсталации в Зона Откривателство. Те ще представят нагледно възможностите за развитие на човечеството в описаните сфери чрез откриването на нови пособия, напредването на технологиите и по какъв начин те ще повлияят на нашето бъдеще. Единият от уредите ще измерва надморската височина на обекта; друг - географската ширина в северното полукълбо – макет на земята, разположен в полукупол, върху който е изобразена карта на звездния небосвод. Една от инсталациите ще представя факторите, влияещи върху климата. Друга ще демонстрира принципа на движение на плавателните морски средства. Петата инсталация ще показва нови начини за изследване на морето, в това число сонар и триизмерно картографиране.
Финансирането за поръчката е осигурено от компанията „Шел“, страна по договора за търсене и проучване на нефт и природен газ в площ „Блок 1-14 Силистар“. Съгласно контракта, от „Шел“ са поели задължението да разпределят сумата в размер до 473 875 евро в левовата равностойност по курса на БНБ за извършване на социално инвестиционен проект в община Бургас. В тази връзка на 23 март 2018 г. между частната компания и Общината е подписан Меморандум за разбирателство за осъществяване на проект за социални инвестиции „Център на науката и енергията“ в град Бургас.
Меморандумът включва две фази. Първата е за изготвяне на подробен проект на центъра, а втората включва дейностите по самото строителство на обекта.
„Шел“ вече е провела процедура за избор на изпълнител по Фаза 1, като най-висока обща оценка на предложената идейна концепция е получил Детски научен център „Музейко“. Същият е избран и за изпълнител на дейностите по разработване на подробен проект на „Център на науката и енергията“.
На основание на проведената процедура на 14 септември 2018 г. е сключен договор за закупуване между „Шел“ и „Музейко“ ЕООД, съгласно който дружеството следва да изпълни дейностите по създаването на Детския научен център в Бургас.
Снимка: nbp.bg/ илюстративна