Академия за бойни изкуства „Хикари“ навършва 10 години
Сенсей Вели Аслан заразява с добрия пример вече десет години в Академията за бойни изкуства „Хикари“. Спортува от много малък като започва с футбол. Преди да се отдаде на бойното изкуство джу джитцу, е посветил време на духовното си личностно израстване. Посещавал е и курсове по йога. „Когато намерих вътрешното си „Аз“ и се промених към по-добро, започна да ми липсва динамичната част, която открих в бойните изкуства. Там намерих баланса за себе си“, разказва сенсеят.
Като възпитаник на НСА и настоящ учител по физкултура и спорт в Немската гимназия, Вели е тренирал почти всичко. „Занимавал съм се с много неща, но в Джу джицу намерих всичко. Това, че трябва да използваш и интелект, не само сила“, допълва той.
Джу джицу е едно от най-древните бойни изкуства в Япония и е считано за първоизточник на джудо, айкидо, карате. Джу джицу всъщност означава „гъвкаво изкуство“ и е свързано с подготовката на самураите в Япония, като започва много преди занятията с катана. Японците успяват да го запазят след намесата на САЩ в тяхната политика, трансформирайки го в различни бойни изкуства, превърнали се по-късно в спортове.
Академия „Хикари“ Вели открива след завръщането си от столицата в родния Бургас. Решение, което той определя като може би най-правилното си до този момент. Школата води предимно спортно-възпитателен процес, а не толкова състезателен. „Стараем се да обучаваме с добрия личен пример. Възпитаваме децата да бъдат себе си. Учим ги, че всеки един е ценен сам по себе си. Не сме еднакви и не трябва да бъдем такива. Ние се стремим да създаваме личности“, разказва Вели.
Аслан посочва, че доста възпитаници на Академията успяват да се реализират успешно в различни професии из цял свят. „Това, което ме прави горд е да видя мой ученик реализиран и успешен, не само в професионален, но и в личен план“, категоричен е той.
Тази година „Хикари“ навършва 10 години като годишнината ще бъде отбелязана с различни обществено полезни инициативи. „Решили сме да си направим гора, всеки възпитаник и член на Академията, общо над 100 души, ще засади дърво“, разкри Аслан като допълни, че подробности ще бъдат оповестени скоро. „Ние не сме просто клуб, ние се превърнахме в едно голямо семейство. Братството, което сме създали помежду си, е може би най-големият ни успех като организация“, смята Вели.
Тъй като личният пример заразява, Вели, неговите възпитаници и техните родители често се включват с инициативи за почистване и облагородяване на околната среда. „Преди две години почистихме плажа до залива „Света Параскева“ край Бегликташ, Приморско. Предстои да проверим на място неговото състояние и ако се налага ще го почистим отново“, категоричен е той. Последната инициатива, в която се включиха възпитаниците и членовете на Академията бе почистването около езерото Вая миналата седмица.
Вели успява да вкара и бойното изкуство в образователната система на Бургас. „Моите ученици имат като трети допълнителен час джу джицу, учат техники за самозащита“, обясни той. По неговите думи, бойните изкуства тренират не само волята и тялото, но и духа. От източната култура, смирението е един от най-важните уроци, смята сенсеят. „Първото нещо, когато някой те срещне в Япония, е да ти се поклони, без да знае кой си, какъв си, колко пари печелиш. И след това да ти подаде ръка. Това показва духовно израстване, липса на его“, разказва Аслан.