Сработи ли системата за ранно оповестяване и мониторинг на реките, попитаха депутатите от БСП – Бургас. Те припомниха, че през април тази година е било официалното откриване на Центъра за мониторинг. В него са инвестирани 1 млн. лева, а целта е да се следят постоянно количествата паднали дъждове и нивото на водоемите на територията на общината.
„Беше открита преди 6 месеца, а Равнец се оказа под вода“, коментира Николай Тишев. От местната администрация обаче контрираха – Системата не само, че сработи, но и предотврати по-сериозни щети, обявиха от там. От пресцентъра на Общината уточниха, че след полунощ дежурният в Центъра е видял, че започва повишаване нивото на Чакърлийска, Изворска и Малката река.
„Веднага е подаден сигнал до общинската дирекция "Управление при кризи, обществен ред и сигурност". Информацията се разпространява до всички териториални директори, кметове на населени места и други отговорни институции. В два часа след полунощ общинските служители вече са достигнали първи най-застрашените райони“, обясниха от общинския пресцентър.
По това време те помагат в село Равнец за евакуацията на инвалидизиран възрастен човек, който е изнесен през придошлата вода на ръце и извозен на безопасно място с общински автомобил.
От общината уточняват, че системата следи случващото се на територията на Бургас, но не може да се отчете какви води ще дойдат от съседни общини и чужди водоеми.
Бургаските депутати от БСП обявиха, че ще настояват за отговори на всички въпроси, възникнали след бедствието. Категорични са, че причината за разрушенията и смъртните случаи не може да се търси единствено в природата, а трябва да се отчете и човешкият фактор.