От министъра на правосъдието на Турция зависи кога Димитър Желязков-Митьо Очите ще бъде екстрадиран в България. Това е заявил главният прокурор Сотир Цацаров по време на брифинг на ГДБОП и спецпрокуратурата, свързан с акция за заловени незаконни оръжия, съобщи Дневник.
Цацаров е бил на посещение в южната ни съседка преди няколко дни, където е разговарял с турския си колега. Засегнати са били всички теми на международното сътрудничество и всички актуални въпроси, които били от интерес за двете страни - съдебни поръчки и международна правна помощ.
По случая с обвинения за участие в престъпна група Димитър Желязков главният прокурор е потвърдил, че има постановено съдебно решение за екстрадицията му. Но същевременно е обяснил, че в Турция екстрадиционната процедура не е като в България, а е сравнима с тази в Сърбия.
"Има съдебна фаза и административна фаза. Административната фаза е свързана с решение на изпълнителната власт. Тоест на практика политическо решение, което да препотвърди или да не препотвърди съдебното решение. У нас е достатъчно само влязлото в сила съдебно решение. В конкретния случай решение на съда има, в момента решението е при министъра на правосъдието на Турция. След неговия подпис и предварително съгласуване с турското външно и вътрешно министерство се очаква екстрадирането в България", е заявил главният прокурор.
Цацаров е отказал да посочи срок, в който това може да се случи, защото всичко зависело от южната ни съседка.
На 2 август бяха задържани 19 души, за които имаше данни, че са свързани с организирана престъпна група, ръководена от Митьо Очите. Задържани под стража обаче останаха петима. От всички с обвинения в неизвестност беше само общинският съветник от Несебър Пейко Янков, който се издирваше с червена бюлетина. Няколко дни след това и той беше задържан.
Димитър Желязков е под стража в Турция от август досега. Самият той бе задържан в луксозен хотел в Истанбул заедно общинския съветник от Бургас Бенчо Бенчев. За 24 часа с тях бе задържан и бившият депутат от ДПС Несрин Узун. По-късно срещу Бенчев бе повдигнато обвинение, че е укривал Митьо Очите в чужбина. Впоследствие беше освободен срещу гаранция от 50 хил. лв.
Цацаров е коментирал и съдените в Турция български гранични полицаи, които преди десетина години застреляха турски рибар, навлязъл незаконно със свои колеги в български териториални води при бракониерски риболов. Той е обяснил, че и по този въпрос имал разбиране от турските власти, а съдебното заседание било насрочено за 19 март 2020 г. в град Къркларели (Лозенград). До момента нито военният съд в Сливен, нито съдът за защита правата на човека в Страсбург е започнал дело срещу тях, тъй като не са намерили наличие на престъпление.