Писателят и журналист Слави Томов представя "Грижата за себе си" на Мишел Фуко. Събитието ще се състои на 25 април / петък / от 18.00 часа в Дома на писателя. Входът е свободен, информират от пресцентъра на община Бургас.
С публикуването на „Волята за знание“, а по-късно и на „Употребата на удоволствията“ през последните години започна новият живот на български език на легендарната поредица на Фуко „История на сексуалността“, в ревизирана версия.
С появата на тома „Признанията на плътта“ преди една година известната по-рано като 3-томна поредица бе допълнена с извадения от архива на Фуко след смъртта му дългоочакван 4 том.
Противно на подредбата на цифрите – но напълно в съответствие с хронологията на писането на томовете от поредицата – сега се появява и том 3: „Грижата за себе си“.
Ето какво пише самият Фуко:
„Първоначалният проект на тази поредица от изследвания… беше да се разбере как в модерните западни общества се е конституирало нещо като „опит“ за „сексуалността“ – познато понятие, което обаче всъщност не се появява преди началото на XIX в. Да се говори за сексуалността като за исторически конституиран опит предполагаше предприемане на генеалогия на желаещия субект и връщане не само към началата на християнската традиция, но и към древната философия.
Връщайки се по този начин… се натъква[ме] на един доста прост и същевременно доста общ въпрос: защо сексуалното поведение, защо свързаните с него дейности и удоволствия са обект на морална загриженост?… Това проблематизиране на съществуването, приложено към гръко-латинската култура, се оказва свързано с една съвкупност от практики, които бихме могли да наречем „изкуства на съществуването“ или „техники на себе си“… „Грижата за себе си“ анализира тази проблематизация в гръцките и латинските текстове от двата първи века на нашата ера и изменението, което тя претърпява, в едно изкуство да се живее, доминирано от загрижеността за себе си“.
„Грижата за себе си“ е чудесно четиво не просто за всеки философ, теоретик и историк на културата, социолог и психолог, но и за всеки любознателен читател, интересуващ се от историческите перипетии на изграждането на субекта през/чрез грижа за себе си.